
В каква валута ще са таксите на банките в първите месеци след приемането на еврото?
Няма как при автоматичния процес на превалутиране да изгубите своите средства, уверяват от БНБ
Експерти предупреждават, че AI не е заместител на човешката експертиза
Изкуственият интелект (AI) вече се използва масово в различни сфери — от медицина и транспорт до обслужване на клиенти и финансови услуги. По последни данни, 71% от компаниите по света използват AI поне в една от своите дейности, като само година по-рано този дял е бил 65%. Навлизането на технологията в личните финанси обаче поставя въпроса: всичко ли можем да поверим на с изкуствен интелект?
Експерти предупреждават, че когато става въпрос за лични пари, данъци и инвестиции, AI не е заместител на човешката експертиза. В някои случаи той може да бъде полезен, но в други — дори опасен, ако се разчита сляпо на него. Ето три въпроса, които не е добре да задаваме на изкуствения интелект:
Изкуственият интелект не разполага с личните ви данни, доходи и специфични данъчни обстоятелства, затова не може да изчисли коректна сума.
„AI е полезен, когато ви трябва обща представа, а не конкретна сметка. При математически изчисления той често прави грешки, защото мисли на базата на вероятности, а не по строго логичен начин“, обяснява Л. Дж. Сузуки, президент на CFOshare — компания, която използва AI за външно финансово обслужване на малки бизнеси.
Това е твърде индивидуално решение, което зависи от лични фактори като доходи, риск, цели и възраст. AI не може да оцени тези елементи адекватно.
„AI е най-полезен, когато му задавате въпроси, свързани с вашите навици – например колко харчите за доставки или развлечения. Но когато става дума за инвестиции, заеми и сложни финансови решения, все още е по-добре да се консултирате с човек“, казва Сам Тейлър, вицепрезидент по технологии във финансовата платформа Cleo.
Тук изкуственият интелект най-вероятно няма да ви бъде полезен, но вместо това може да попитате „Вървя ли в правилната посока спрямо целевата си дата за пенсиониране?“.
Преценката дали човек е на прав път към желаната дата за пенсиониране е една от сферите, в които изкуственият интелект се справя впечатляващо добре.
Джоузеф Патрик Руп — финансов съветник и водещ на подкаста Retire(meant) for Living — разказва как е задал подобен въпрос на AI асистент, предоставяйки лични данни: „На 52 години съм, имам 500 000 долара в пенсионен план и 63 000 долара в инвестиционна сметка“.
„Изключително добре обобщи какво имам спестено, как изглежда пътят ми към пенсиониране и включи дори социални осигуровки и потенциални пенсии“, казва той. Но въпреки добрата структура на отговора, Руп подчертава, че липсва човешкият нюанс.
„Ако аз като финансов съветник гледам тази информация, бих предложил и други възможности за постигане на желаните доходи, използвайки стратегии, които AI дори не спомена. Но за човек, който не е експерт, отговорът беше напълно адекватен и полезен“, посочи той.
Колкото и напреднала да изглежда технологията, AI не е готов да замени напълно професионален финансов съветник, особено когато се изисква индивидуален подход.
„Изкуственият интелект все още не е на ниво, на което да може да замени финансов стратег. Въпреки това, ако целта ви е да получите общи съвети и идеи за добри финансови практики, той може да бъде много полезен инструмент“, казва Сузуки.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Няма как при автоматичния процес на превалутиране да изгубите своите средства, уверяват от БНБ
Какво означава „безработица"?
Чатботът Grok, разработен от xAI, ще бъде интегриран директно в системата на Telegram