1 USD
1.81448 BGN
Петрол
Bitcoin
$61,366.0

Жан-Марк Жосарт: Над 15% от енергията в България идва от биомаса

ESG

Европа не може да постигне въглеродна неутралност без биоенергия, по думи на генералния секретар на Bioenergy Europe

В списъка си с петте ключови приоритета на Европейския съюз бившият председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер изрази желанието си да превърне ЕС в ключов играч в света на възобновяемата енергия. През 2017 г. потреблението на биоенергия достигна 119,301 килотона петролен еквивалент, повече от два пъти в сравнение с 2000 г. и еквивалентно на годишното потребление на въглища в промишления, жилищния и сектора на услугите взети заедно.  

Снимка: Bioenergy Europe

Точно поради тази причина, след началото на енергийната криза в Европа и страха на много европейски държави да останат без част от традиционните си източници на енергия, се срещаме с генералния секретар на организацията Bioenergy Europe Жан-Марк Жосарт. Той ни разказа повече за предимствата на енергията добита от цвекло, зърнени култури, трева, ленено семе, животински торове, царевица, морска биомаса(водорасли и др), рапично олио, отпадъчни растителни масла и остатъци от дърводобив.

Какъв тип организация е Bioenergy Europe и каква е нейната цел?

Bioenergy Europe е асоциация с нестопанска цел, базирана в Брюксел, с две основни цели. От една страна, тя цели да повлияе на европейските политики за насърчаване на биоенергията, като например директивата за възобновяема енергия. От друга страна, ние помагаме за развитието на доверието в към пазара на пелети, като управляваме схема за сертифициране на качеството на пелетите, наречена ENplus.

Снимка: Bioenergy Europe
Какво е биоенергия и как допринася за въглеродната неутралност (цел на Европейския съюз за 2050 г.)?

Накратко, биоенергията е възобновяема енергия, произведена от дървета и други растения. Биоенергията няма нетни емисии на въглероден диоксид в атмосферата, тъй като растенията го поглъщат по време на растежа си, преди да бъдат използвани за енергийни цели. Въглеродният цикъл е затворен на повърхността на земята, за разлика от изкопаемите горива, за които въглеродът идва от земната кора.

Снимка: Bioenergy Europe
Кои са основните източници на биоенергия?

Биомасата се произвежда от органични суровини, идващи първоначално от горите и селското стопанство. Могат да се използват и сходни индустриални остатъци, както и отпадъци от потребители. Когато гората (или селското стопанство) се управлява устойчиво, запасът от биомаса е стабилен и следователно възобновяем. Чрез различни процеси биомасата може да бъде превърната в топлина, електричество или биогорива за транспорт.

Защо биоенергията помага за намаляване на въглеродния диоксид от атмосферата?

Биоенергията замества изкопаемите горива за производство на енергия, било то нефт, газ или въглища, и следователно избягва емисиите на CO2, които биха възникнали.

Снимка: Bioenergy Europe
Как използването на биоенергия влияе върху горите? Как може средният потребител да се възползва от биоенергийните решения?

Биоенергията осигурява пазар за нискокачествена дървесина от операции по управление на горите, като например остатъците от дърводобив. Това спомага за поддръжката на горите и ги прави по-устойчиви на ефектите от изменението на климата. Чрез премахване на част от дървесните остатъци ние също така смекчаваме разпространението на пожари, както и огнища на насекоми (например корояд).

Как се справя България с използването на биогорива? Има ли официални данни по въпроса?

Енергията от биомаса се основава най-вече на дървесина и е от съществено значение в България. Тя осигурява 15% от общата крайна енергия, основно в селските райони, и отговаря за 68% от всички възобновяеми енергийни източници. Биомасата е местна с малък нетен износ, което означава, че има място за растеж.

Снимка: iStock
Кои са най-големите „победи“ на организацията? 

Биоенергията предоставя децентрализирани решения в селските райони, докато европейското законодателство се фокусира повече върху големи централизирани решения чрез електрически и газови мрежи.

Bioenergy Europe успява да запази биоенергията сред решенията за декарбонизация. Наистина, за съжаление има много опити от страна на вземащите решения в ЕС да поставят бариери пред нашия сектор.

Сертифицирането на качеството на пелетите ENplus е невероятна история на успеха с около 14 милиона тона сертифицирани пелети в над 47 страни. За 10 години сертификатът за качество се превърна във водещ в световен план. Това показва, че крайните потребители имат „огромен апетит“ за биоенергия.

Могат ли възобновяемите източници да заменят липсата на руски газ и петрол? 

Подмяната на природен газ и петрол е предизвикателство и са необходими множество мерки. Трябва да комбинираме енергийната ефективност и различни енергията от различни възобновяеми източници заедно.

Биоенергията вече представлява 13% от крайната енергия и все още има значителен потенциал за нейното приложение и употреба. Ние също така имаме строги критерии за устойчивост, които са в сила по закон, за да гарантираме разумно и отговорно управление на горите иселското стопанство. Това дава доверие в нашия сектор.

Вашата организация казва, че планът на Европа донякъде пренебрегва използването на биоенергия. Смятате ли, че биоенергетиката има бъдеще в Европа при тези условия?

Биоенергията представлява 57% от всички възобновяеми енергийни източници и Европа не може да постигне въглеродна неутралност без такъв ключов сектор. Всъщност, бъдещето на сектора зависи много от страните-членки. България може да разчита на възобновяем, местен и достъпен енергиен източник като биомаса за декарбонизиране.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии