Още проблеми за Shein: Студент намира жив скорпион в пратка от компанията
Тревожен инцидент разкрива рисковете на бързата мода
На кое място в класацията влиза България?
Неравенството в достъпа до работа, кариерното развитие и възнагражденията все още е ежедневна борба за жените в Европа, но кои страни предлагат по-добри възможности за развитие на кариерата на жените?
Ново изследване, публикувано на Международния ден на жената от Claims.co.uk въз основа на данни от Световния икономически форум, показва, че скандинавските нации, особено Исландия, се очертават като водещи страни в насърчаването на кариерното израстване на жените, съобщава Euronews.
Проучването използва индекс, за да посочи коя е най-прогресивната страна по отношение на заетостта на жените, претеглящи фактори като доход на жените, представителство на жените в парламента и възможности за кариерно развитие. Въз основа на това изследване Исландия си осигури първото място с впечатляващ резултат от 86,49 от 100. Финландия се нарежда на второ място (81,72), следвана плътно от Норвегия (68,97).
Какво е различно при скандинавските страни?
Исландия има висока висока оценка, като нейното население от 190 000 жени печели средно 40 500 евро годишно – два пъти повече от Гърция. Парламентът на Исландия се състои от 47,6% жени и страната е имала жена министър-председател за повече от 25 от последните 50 години. Тук е и домът на първата в света демократично избрана жена президент: Вигдис Финбогадотир. След Албания, Исландия е на второ място по отношение на равенството в заплащането и се нарежда на трето място по отношение на напредъка на жените към ръководни позиции в Европа.
Парламентът на Финландия също е съставен от повече от 45% жени и през последните пет десетилетия страната е свидетел на 16 години лидерство от жени. Средният годишен доход е около 36 500 евро за жените. Средната заплата за жените обаче е по-висока в Норвегия - 49 500 евро годишно.
Норвегия има подобен процент на работещи жени в парламента като Финландия и е свидетел на 18 години лидерство на жени през последните 50 години. Близо три четвърти от жените са активни на пазара на труда, тъй като нацията предоставя достъпни грижи за деца и защитава трудовите права.
На кое място е България?
България е на 25 място в класацията с оценка от 36,63 от 100. Процентът на заетост при жените е 72,60% през декември 2023 г. Жените у нас получават средно с 12,6 на сто по-ниско възнаграждение от това на мъжете, сочат данни на Националния статистически институт.
За сравнение през 2021-а година разликата в заплащането е била 11,8 на сто в полза на мъжете. Жените са по-високоплатени от мъжете само в три сфери, сочат данните, съобщава БНР. Това са административни и спомагателни дейности - с 20% превес във възнаграждението, строителство – 16 на сто и операции с недвижими имоти – 10%.
Тревожен инцидент разкрива рисковете на бързата мода
Днес (11.10) Министерството на електронното управление ще започне процедурата по довереното изграждане на софтуера
Цветното небе е достойно да присъства на всяко стори в Instagram