
Meta забранява предизборната реклама във Facebook и Instagram в ЕС
Причината е нов европейски закон, който според компанията има неизпълними изисквания
До 2050 г. в морето може да има повече пластмаса, отколкото риба
Колко лошо е замърсяването с пластмаса и какво означава то за нашата планета, дивата природа и здравето? Ето няколко факта зад кризата с пластмасата: от производството и опаковането до трайното ѝ въздействие върху екосистемите и хората. Числата са тревожни, но промяната е възможна.
Замърсяване с пластмаса в цифри
400 милиона тона пластмаса се произвеждат всяка година и се прогнозира, че този брой ще се утрои до 2060 г. Само 9% от произведената някога пластмаса е рециклирана. Останалата част? Тя е изгорена, заровена или е замърсила околната среда. Приблизително 11 милиона тона пластмаса попадат в океана всяка година. Това е еквивалентът на това да изхвърляме 2000 камиона за боклук, пълни с пластмаса, в световните океани, реки и езера всеки ден, пише Surfers Against Sewage.
До 2050 г. в морето може да има повече пластмаса, отколкото риба. Повече от 100 000 морски бозайници и 1 милион морски птици биват убивани от замърсяване с пластмаса в моретата всяка година. 80% от всички проучени морски отпадъци са пластмаса.
Смята се, че домакинствата в Обединеното кралство изхвърлят изумителните 1,7 милиарда парчета пластмасови опаковки седмично. Това означава, че всяка година изхвърляме около 100 милиарда парчета пластмаса – същият брой звезди в нашата Галактика.
Откъде идва пластмасата?
Повече от 98% от пластмасите са произведени от изкопаеми горива. Производството на пластмаси изисква химически и енергоемки процеси, които произвеждат значителни емисии на парникови газове (ПГ) и други замърсители. Това допринася пряко за изменението на климата, ускорявайки глобалното затопляне и свързаните с него последици, като покачване на морското равнище и екстремни метеорологични явления.
Добивът на суров петрол, суровината за повечето пластмаси, често включва разрушителни практики като сондиране и фракинг, които могат да замърсят подпочвените води, да замърсят почвата и да увредят деликатните екосистеми. Рафинирането на петрола в специфичните нефтохимикали, необходими за създаването на пластмаса, също генерира замърсители, които се отделят във въздуха и водата, което допълнително изостря екологичните проблеми.
Пластмасата е здрава, гъвкава и издръжлива. Същите качества, които я правят толкова полезна, я правят и екологичен кошмар. Една пластмасова бутилка може да издържи 450 години в морската среда. Всяко произведено някога парче пластмаса все още е с нас под някаква форма. И ние използваме повече пластмаса от всякога.
Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN
Причината е нов европейски закон, който според компанията има неизпълними изисквания
Търгът в eBay завърши с 96 оферти и достигна впечатляваща сума
Някои градове забраняват както смъртта, така и раждането на територията