1 USD
1.86892 BGN
Петрол
74.26 $/барел
Bitcoin
$96,296.1

Разследване разкри, че WWF помага за улесняване на търговията с кожа от полярни мечки

ESG

Благотворителната организация подкрепя политиката на експлоатация на малък брой застрашени видове за икономически цели - като трофеен лов

Благотворителната организация за опазване на дивата природа WWF работи в подкрепа на търговията с кожа от полярни мечки, като в същото време използва изображения на мечките за набиране на средства, пише Guardian.

Полярните мечки са сериозно засегнати от загубата на арктическия морски лед, което затруднява търсенето на плячка и ги принуждава да изразходват повече енергия. В някои региони полярните мечки показват признаци на влошено физическо състояние, имат по-малко малки и умират по-млади.

Въпреки застрашения си статус, белите мечки се ловуват с търговска цел в Канада, единствената страна, която все още разрешава тази практика, след като тя беше забранена от Русия, Гренландия, САЩ и Норвегия. Годишно се изнасят средно 300-400 кожи, предимно за Китай, където една пълна кожа се продава средно за 60 000 долара и често се използва за луксозни дрехи или като килим. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Смята се, че в света са останали между 22 000 и 31 000 бели мечки, от които около две трети са в Канада.

Двегодишно разследване установи, че WWF е спомогнал за улесняване на международната търговска търговия с кожи от полярни мечки като част от подкрепата си за политиката на устойчиво използване. Идеята е, че чрез разрешаване на експлоатацията на малък брой животни за икономически цели - например за кожи или трофеен лов - ще се подобри състоянието на вида като цяло.

WWF е направила ясни изявления относно позицията си по отношение на трофейния лов и търговията със слонова кост. Организацията заяви, че „не се противопоставя на програми за лов, които не представляват заплаха за оцеляването на застрашени видове, а когато става въпрос за такива видове, са част от доказана стратегия за опазване и управление, която е научно обоснована, правилно управлявана и стриктно прилагана, като приходите и ползите се връщат обратно в опазването на околната среда и местните общности“. 

В Конвенцията за международна търговия със застрашени видове (Cites), глобалната организация, която регулира търговията със застрашени видове, WWF последователно лобира за продължаването на търговската търговия с кожа на канадски полярни мечки. В своята позиция WWF признава, че през следващите десетилетия може да се наблюдава значително намаляване на популацията на полярните мечки, но заявява, че търговията „не представлява значителна заплаха за вида, въпреки че има редица популации на полярни мечки в Канада, където добивът може да е неустойчив“.

WWF лобира срещу предоставянето на пълна защита на белите мечки през 2010 г. и 2013 г. на срещите на Cites, когато САЩ, подкрепени от Русия, предложиха забрана на международната търговска търговия с кожи от бели мечки.

И двата пъти WWF препоръча на страните да не гласуват за пълна забрана с аргумента, че полярните мечки все още не са изпълнили критериите за това.

Това мнение се запазва. Когато на срещата на Cites в Панама през 2022 г. беше попитан дали WWF ще препоръча по-добра защита през предстоящото десетилетие, Колман О'Криодайн, ръководител на политиката на WWF International за дивата природа и съветник на арктическата програма на WWF, заяви, че „не мисли така по отношение на цифровите критерии“. 

WWF заяви в изявление от 2013 г: „Ако в бъдеще популациите на полярните мечки намалеят до такава степен поради изменението на климата и загубата на местообитания и/или ако международната търговия представлява по-голяма заплаха, бихме искали да преразгледаме въпроса за включването им в списъка на Cites. Но не сме на този етап.“

WWF също така твърди, че забраната на международната търговска търговия би навредила на поминъка на коренните общности.

Това обаче е спорно. Робърт Томпсън, жител на племето инупиат и водач на полярни мечки от Кактовик, Аляска, казва: „Не сме продавали тези животни в продължение на 10 000 години и затова те все още са тук - не сме имали търговска нужда“.

Томпсън каза, че може да се получат по-добри доходи, без да се убиват бели мечки. „Могат да се получават добри доходи, като се водят хора да гледат животните - и това е устойчиво“, каза той. „Мисля, че ако просто отстрелваме мечките, за да имаме пари, съвсем скоро няма да имаме повече мечки и тогава това ще е краят.“

И на двете заседания на Cites предложението не успя да постигне мнозинството от две трети, необходимо за забрана на търговията.

Жан-Пол Жанрено, бивш директор на WWF, работил за благотворителната организация в продължение на 27 години, заяви: „Името на WWF, със сигурност от моя опит, имаше голямо влияние. Ако се обърнех към хората, те искаха да чуят какво имам да кажа... WWF имаше влияние и все още има влияние.

„Мисля, че обществеността ще бъде дори повече от изненадана, може би шокирана. Знам, че това е нещо, за което ми е трудно да си помисля“.

WWF също така лобира срещу предоставянето на пълна защита по силата на Cites на други животни, включително слонове, хипопотами, жирафи и носорози. Това беше особено видно на срещата на Cites през 2022 г., на която WWF успешно лобира за промяна на списъка на популацията на белия носорог в Намибия от пълна защита съгласно приложение I към по-малко ограничителното приложение II.

Мнозинството от организациите за защита на дивата природа не подкрепят позицията на WWF, а на последните четири срещи на Cites коалиция от около 80 НПО се противопостави на препоръките на WWF.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.