1 USD
1.90145 BGN
Петрол
76.16 $/барел
Bitcoin
$94,563.8

Пластмасите, които родителите трябва да избягват и какво да правят вместо това

ESG

Експерти разказват какви са потенциалните опасности и как да ги избегнем

 

Преди да станете родител, може лесно да сте успели да прецените колко пластмаса консумирате. Но след като дойде бебето, е трудно да не забележите драматичния приток на пластмаса в дома ви. Ярко оцветените играчки, чинийки, купички, лъжички и какво ли още не. Но дали цялата тази пластмаса е безопасна? Ето няколко съвета за това кои пластмаси вашето семейство трябва да се опита да избягва.

Дали детето ви ще се разболее тежко, защото една от любимите му играчки е пластмасов самосвал? Не. Но със сигурност трябва да се внимава с някои видове фталати и бисфеноли (два химикала, открити в пластмасите), които вече са забранени в продуктите за грижа за деца поради риска, който представляват, според Американската академия по педиатрия (AAP). 

Фталати: Тези химикали се считат за ендокринни разрушители, защото могат да повлияят на хормоните, които влияят на развитието на мъжките полови органи, затлъстяването при децата и сърдечно-съдовите заболявания. Ето защо в световен мащаб е забранено използването на определени фталати в продукти за грижа за деца, като пръстени за зъби и гумени патета.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Бисфеноли като BPA: Продукти, съдържащи бисфенол А или BPA, друг ендокринен разрушител, могат да действат като естроген в тялото, като потенциално променят времето на пубертета, намаляват плодовитостта, повишават телесните мазнини и засягат нервната и имунната системи. BPA е забранен в бебешки бутилки и чаши.

Опасни ли са микропластмасите за бебета?

Микропластмасите са малки пластмасови частици с размер под 5 mm. Тези малки пластмаси се раждат от по-големи пластмасови предмети, които бавно се износват или счупват с времето. Микропластмасите не се биоразграждат лесно, те се носят наоколо като прах и попиват в предмети около нас.

Как да избягваме потенциално вредни пластмаси

Добрата новина? Химикалите в пластмасите, като фталати и бисфеноли, имат сравнително кратък полуживот, напускайки тялото ви за около 5,5 до 12 часа. Това означава, че никога не е твърде късно да направите положителни промени в потреблението на пластмаса. Следвайте тези лесни стъпки, за да ограничите излагането на вашето семейство на фталати, бисфеноли, микропластмаси и др.

Намалете експозициите от играчки

Съхранявайте неизползваните пластмасови играчки далеч от детето си. Опитайте дървени или силиконови играчки, особено ако вашето мъниче е на възраст между 6 месеца и една година и слага всичко в устата си.

Проветрете миризливите играчки. Ако детето ви отвори играчка и тя мирише на пластмаса, извадете я от употреба, докато спре да мирише. Ако това се окаже трудно, ограничете времето за игра с него през първите дни и седмици.

Редовно проветрявайте стаята за игра или стаята, в която детето ви играе най-често.

Съхранявайте и загрявайте ястията в стъклени съдове

Печенето на пластмасови контейнери в микровълнова, хвърлянето им в съдомиялната машина и дори съхраняването на все още топли остатъци в тях не е най-добрата идея. Всички тези на пръв поглед безобидни действия могат да увеличат шанса химикали като BPA и фталати да се отделят от тях и да попаднат в храната ви. 

Прахосмукачка и прах по-често

Разбира се, това не е приятно занимание за повечето. Но истината е, че редовното прахосмукачка и почистване на дома ви може да помогне за намаляване на количеството пластмаса, което вие и вашето семейство вдишвате. Това е така, защото микропластмасите, включително фталатите, могат да мигрират в домашния прах от продукти като винилови подови настилки и стенни облицовки. 

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст