Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Директорът на Flix България Петър Бънков разказва за нарастващия интерес към устойчивата мобилност
От 2013 г. насам една компания променя начина, по който пътуват милиони хора в Европа. Тя започва дейност като технологичен стартъп, който обединява дигиталните иновации и транспорта, за да създаде мащабна мрежа за автобусни превози на дълги разстояния.
FlixBus е създадена в Мюнхен от трима млади предприемачи, които имат за цел да направят екологичния начин на пътуване предпочитан, но и икономически достъпен. Компанията стъпва и на българския пазар през 2018 г., като управлението тук поема Петър Бънков.
В какво се изразяват устойчивите цели за развитие на компанията разказваме в поредицата ни ESG.
Петър е завършил компютърни науки, но едно от най-големите му хобита са пътуванията.
„Технологии и пътувания – ето как интересите ми съвпадат с профила на компанията“, разказва той.
Управляващият директор на Flix България е бил част от големия корпоративен свят, преди да влезе в новата си роля. Той е и първият служител на стартъпа у нас, а днес вече има екип от 60 души.
„Помня как с колегата ми разтоварвахме кашоните с компютърна техника“, споделя той.
Flix започва дейността си през 2013 г., като през последните пет години тя оперира и на българския пазар. Данните показват, че само за 10 години са превозени над 300 млн. пътници, 60 млн. от които за изминалите 12 месеца.
Транспортната услуга, която е водеща в Европа, покрива много дестинации по света. Мрежата включва над 5500 локации, от които 470 са добавена през последната година.
„Хората искат да пътуват устойчиво и да не оставят отпечатък върху околната среда. Пътуването с автобус или влак отговаря на тези цели“, казва Петър.
България също отбелязва ръст. Само за миналата година броят на пътниците, използвали услугата, се е увеличил със 185% в броя на пътниците за миналата година, което е показател, че има разбиране за бъдещето на устойчивата мобилност.
От 2018 г. се осъществява транспорт до 11 страни с автобусите FlixBus, като намерението на българския офис е да се разширяват връзките до други държави, тъй като търсенето е огромно. Това зависи от не малко фактори, но интересът към устойчивите пътувания нараства непрестанно, особено след пандемията.
„Промените в климата се задълбочават и хората разбират, че решенията зависят и от тях", пояснява Петър.
Според Европейската инвестиционна банка 74% от българите искат да има по-сериозни мерки в налагането на устойчивото развитие на бизнесите. Това е заложено и в ДНК на Flix, категоричен е предприемачът.
Какви действия предприема компанията на международно ниво, за да привлече повече пътници, достъпна ли е ценово услугата и каква е ролята на изкуствения интелект в устойчивия транспорт - всичко това очаквайте в продължението на интервюто с Петър Бънков.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови