От коркови тапи до обувки в космоса: Как Португалия иновира употребата на корк

ESG

Новита иновации идват от спада на глобалното търсене на корк

 

Португалия, водещият световен производител на корк, преосмисля приложението на този традиционен материал, след като глобалното търсене на коркови тапи за бутилки вино намалява. Водени от екологичните му качества – лек, водоустойчив, огнеустойчив и рециклируем, производители като Corticeira Amorim започват да използват корка в нови индустрии. Той вече се прилага в модата, мебелите и дори космическата индустрия. Въпреки че тапите остават основна част от бизнеса, индустрията търси устойчиви начини за диверсификация.

Коркът като екологичен материал

Коркът се извлича от кората на корковите дъбове (Quercus suber), които се намират предимно в Средиземноморския басейн, с Португалия като основен доставчик. Коркът се събира ръчно на всеки девет години в процес, който не уврежда дърветата. Това прави индустрията устойчиво ориентирана. Според Антонио Риос де Аморим, главен изпълнителен директор на Corticeira Amorim, корковите дъбове играят ключова роля за опазването на околната среда, като абсорбират въглероден диоксид. Това прави корка материал с отрицателен въглероден отпечатък.

Нови приложения на корка

Поради намаляването на продажбите на вино и конкуренцията от по-евтини пластмасови тапи и винтови капачки, производителите на корк са принудени да търсят нови пазарни възможности.

Благодарение на уникалната си структура, която го прави еластичен и водонепроницаем, коркът намира широко приложение в модата и дизайна.

Дизайнерите създават обувки, панталони и дори мебели от корк. Британският дизайнер Том Диксън дори описва материала като "мечта", създавайки гама мебели от тъмен корк, включително маси, табуретки и рафтове. Едни обуквки създадени от корк стуват около 120 евро за чифт. 

 

Коркът в строителството и космическите технологии

Освен модата, коркът е привлекателен и за строителството заради отличните си топлоизолационни и звукопоглъщащи свойства. През 2020 г. метрото в Лисабон замени текстилната облицовка на седалките с коркови тапицерии, които са по-устойчиви и лесни за поддръжка. Дори космическата индустрия използва корк като част от термозащитните покрития на ракети-носители, благодарение на неговата устойчивост на екстремни температури.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст