Турция налага антидъмпингови мита върху вноса на стомана от Китай, Русия, Индия и Япония
Митата спрямо Русия, Япония и Индия са в пъти по-ниски от тези за Китай
Замърсяването може да има ефект върху ароматите, които привличат насекомите към цветята
Замърсеният въздух не само е вреден за нас, но също така може да наруши силно настроените сетива на пчелите за намиране на цветя.
Необичайният експеримент
През лятото на 2018 г. и 2019 г. екологът Джеймс Райълс и колегите му правят експеримент и отиват на поле близо до Рединг в Южна Англия, за да наблюдват насекомите, жужащи около растенията черен синап. Всеки път, когато пчела,муха, молец, пеперуда или друго насекомо се опита да се добере до прашеца или нектара в малките жълти цветя, те отбелязват.
Това, което прави впечатление на учените е, че някои синапени растения са заобиколени от тръби, които отделят азотни оксиди - замърсяващи газове, произведени около електроцентрали и автомобили. Други парцели пък имат тръби, изпускащи нормален въздух.
BBC пише, че резултатите, до които стигат са стряскащи. Растенията, задушени от замърсители са посетени от 70% по-малко насекоми, а цветята получават 90% по-малко посещения в сравнение с тези в незамърсени парцели. Концентрациите на замърсители са доста над това ниво, което американските регулатори смятат за безопасно.
„Не очаквахме да бъде толкова драматично“, казва съавторът на изследването Роби Гърлинг, ентомолог от Университета на Южен Куинсланд в Австралия и гост-професор в Университета на Рединг.
Замърсването и пчелите
Все повече изследвания предполагат, че замърсяването може да наруши привличането на насекоми към растенията. Живеем във времена, когато популацията на пчелите рязко спада поради селскостопански химикали, загуба на местообитания и изменение на климата. Около 75% от диворастящите цъфтящи растения и около 35% от хранителните култури разчитат на животните, за да пренасят цвтен прашец, така че растенията да могат да се оплождат едно друго и да образуват семена.
Дори растенията черен синап, използвани в експеримента, които могат да се самооплождат, показаха спад от 14% до 31% в успешното опрашване, измерено чрез броя на семенните шушулки, семената на шушулка и теглото на семенната шушулка от растения, погълнати от мръсен въздух.
Учените все още изясняват колко силни и широко разпространени са тези ефекти от замърсяването и как работят. Те научават, че замърсяването може да има изненадващо разнообразие от ефекти, от промяна на ароматите, които привличат насекомите към цветята, до изкривяване на способността на създанията да миришат, да учат и да запомнят.
Скорошно проучване изчислява, че замърсването на въздуха причинява повече от 30% намаление на ефектвиността на опрашването.
Митата спрямо Русия, Япония и Индия са в пъти по-ниски от тези за Китай
Алтернативата е постепенно въвеждане на системата
Мъск показа прототипа на самоуправляващо се такси