ЕК сложи "аварийна спирачка" за внос на мед от Украйна

Средно от Украйна влизат по 49 000 тона мед годишно

 

"Аварийна спирачка" за внос на украински мед в ЕС влиза в сила от днес, 21 август, до 5 юни 2025 г., съобщи Европейската комисия на официалната си страница, цитирано от БТА.

Автоматичното повторно въвеждане на тази тарифна квота е резултат от ревизираните автономни търговски мерки, които са в сила от 6 юни 2024 г. Поправката на автономни мерки включват възможността за прилагане на т. нар. “аварийна спирачка” за седем селскостопански продукта. Тя се задейства автоматично, ако обемът на вноса достигне средния годишен внос, регистриран между 1 юли 2021 г. и 31 декември 2023 г. Селскостопанските продукти, които са включени са: яйца, птиче месо, захар, овес, царевица, зърнени храни и мед. За меда това количество е средно 44 417,56 тона.

Вносът на мед от Украйна от началото на 2024 г. вече е над обемите, определени в тарифната квота, допълнителният внос ще бъде предмет на мита за най-облагодетелстваните нации. От 1 януари 2025 г. и до 5 юни 2025 г. ще бъде въведена нова тарифна квота, съответстваща на пет дванадесети от прага, определен за задействане на аварийната спирачка. За меда обемът на тази нова квота е определен на 18 507,32 тона.

Вносът на украински мед в ЕС е доста стабилен през последните пет години, със средно около 49 000 тона годишно, става ясно от ЕК. Според българските пчелари вносът на мед от Украйна е една от причините за ниските цени на меда у нас, както и за все по-сериозното свиване на пазарите на родната продукция. Според регламента след като тези обеми бъдат достигнати, Комисията разполага с 14 дни, за да въведе отново съответната тарифна квота от споразумението за свободна търговия между ЕС и Украйна.

Протести

По данни на БНР още миналата година пчелари от цялата страна излязоха на национален протест пред Министерството на земеделието и храните. Протестът бе за прекратяване на безмитния внос на мед от трети страни и по-специално от Украйна, в подкрепа на общонационалния земеделски протест, като уточниха, че проблемите в бранша са трупани с години. Протестиращите поставиха пред агроминистерството свои кошери и табла с надписи "Спрете дискриминацията, спрете фалшивия мед!".

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст