1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,461.2

Италиански дизайнери правят мебели от обелки от плодове (ВИДЕО)

Италиански дизайнери правят мебели от обелки от плодове (ВИДЕО)

Проектите включват подложки за книги, табуретки, часовници, чаши и лампа

Представете си свят, в който нищо не свършва на сметището. Вместо това всичко може да се използва повторно, да се рециклира и да се използва за други цели, като се създават продукти, които никога не достигат своя "край на живота". 

Снимка: Krill Design Milano

Според неотдавнашен доклад на фондация "Кръгова икономика" само 7,2 % от всички използвани материали се връщат обратно в икономиката, за да бъдат използвани повторно и рециклирани, без да се създават отпадъци, пише CNN. 

Базираната в Милано компания Krill Design има за цел да промени това, като създаде мебелни продукти, изработени от патентован биоматериал, подобен на пластмаса, наречен Rekrill, който според нея е напълно органичен, биоразградим и може да се използва отново и отново. 

Компанията е основана през 2018 г. от трима архитекти, двама от които вече са създали компания за 3D принтиране. Използвайки отпадъци от плодови кори, портокалови семена и смляно кафе, събрани от предприятия в Италия, продуктите на Rekrill могат да бъдат преразпределени на същите предприятия за използване в техните офиси, вместо мебели, изработени от обикновени пластмаси. Проектите на Krill включват подложки за книги, табуретки, часовници, чаши и лампа на име Ohmie.

"След три-четири години така или иначе трябва да смените мебелите си", казва Марко Ди Майо, оперативен директор на Krill. "Но ако всички тези мебели бяха изработени с нашите материали, щяхме да можем да ги възстановим, да ги смачкаме и да отпечатаме други мебели със същия материал. Ако по погрешка някой от нашите материали попадне в океана, той е биоразградим и не произвежда микропластмаса." 

Всеки продукт се изработва чрез процес от четири етапа. Първо, хранителните отпадъци се изсушават и раздробяват на много фин прах. След това прахът се смесва с биоразградима пластмасова алтернатива, известна като полихидроксибутират (PHB), като според Krill плодовите отпадъци правят PHB по-твърд. 

След това съединението се превръща във филамент и с помощта на шпула се поставя в 3D принтер. Отпечатването на лампата Ohmie отнема около три часа, но времето за отпечатване може да варира в зависимост от продукта.

"Има много компании, които се занимават с дизайн, а ние искахме да сме различни", казва Ди Майо. 

Krill си сътрудничи с редица известни марки, сред които компанията за напитки Sanpellegrino и хотелската верига Four Seasons, а също така участва в проекта Co.ffee Era с община Милано, който има за цел да намали отпадъците от кафе, произвеждани в три от кварталите на града. В рамките на тези проекти Krill проектира охладители за вино, подноси, поставки за напитки и органайзери, всеки от които е в цветовете, съответстващи на хранителните отпадъци, от които е направен, като портокаловите кори създават яркооранжеви продукти, а утайката от кафе - богати тъмнокафяви продукти.

Тъй като в противен случай голяма част от хранителните отпадъци биха били изгорени или изхвърлени на сметището, чрез повторното използване на корите от плодове и утайката от кафе всеки килограм Rekrill съответства на един килограм въглероден диоксид, компенсиран от производството на пластмаса, според Ди Майо. 

Той добавя, че Rekrill е здрав като дърво и не започва да се разгражда, освен ако не бъде докоснат от вода, бактерии или киселини. И тъй като е направена от органични материали, когато Rekrill се разгради, тя е безопасна за консумация от рибите и може да се използва и в домашния компост.

Но въпреки екологичните си предимства Ди Майо признава, че Rekrill е скъп. "Нашият материал струва вероятно шест пъти повече от обикновената пластмаса", казва той. "Това е много труден и скъп процес, така че разбираме защо много компании не го правят, но ние поехме риска и постигнахме успех." 

Ди Майо се надява, че след няколко години, когато все повече потребители и предприятия ще бъдат принудени да се сблъскат с вредите, които неустойчивите пластмаси нанасят на планетата, Rekrill ще се използва много по-широко.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии