1 USD
1.74721 BGN
Петрол
65.39 $/барел
Bitcoin
$103,556.0

Ясен Танев: България е все още трета в световната класация по кибератаки

Кои ще са най-големите рискове пред киберсигурността през 2025 г.?

България е все още трета в световната класация по кибератаки. Това означава, че в страната ни има много "заразени" компютри, казва киберекспертът Ясен Танев, цитиран от БНР. 

  • Най-големите кибер заплахи през 2024 г.
  • Къде ще бъдат най-големите пробиви в сигурността през 2025 г.
  • Кои са най-добре защитените социални мрежи?

По негови думи светът се готви за скок в квантово криптираната комуникация през следващата година, а технологични слабости и слабостите на хората са причината за пробивите в киберсигурността през 2024 година. 

Експертът посочва, че примерът с взривените пейджъри на "Хизбула" е сериозно доказателство за хакерска атака по верига за доставки. 

Но най-интересното събитие може да се окаже, че е случилото се преди малко повече от седмица - мрежата за обмяна на криптирани съобщения "Мейтрикс" е била пробита.

"Мрежата за криптирани съобщения се използваше от престъпни групи, но и от организаторите на протести. Над 3,2 милиони съобщения, които би трябвало да бъдат тайни, вече са публични.

Класическите начини на криптиране – използване на месинджър или чат програми, ще станат още по-сложни за четене. Ще се добавят два-три слоя на криптиране. Три пъти повече се е увеличил трафикът на квантово устойчиви алгоритми, което означава, че светът се готви за голямата промяна. 

Повече организации, повече държави ще работят на сляпо. Това е една от големите промени за 2025 г.". 

Тя би затруднила работната на службите в  тъмния интернет, обяснява Ясен Танев.

"Ще имате много по-малко следи. Тъмният интернет ще стане още по-тъмен".

Извън тъмната мрежа, като най-сигурните приложения за комуникация Ясен Танев препоръчва, че остават Signal или WhatsApp за ежедневни разговори. В Messenger от 2023 година криптирането е по подразбиране. Google Chat/Hangouts – нямат така нареченото криптиране от край до край. Skype – частично защитено. Zoom и Viber имат ограничена защита. 2024 година в България не е довела до така очакваното въвеждане на европейската директива за мрежова информационна сигурност.

"Най-големият проблем беше, че липсваше устойчив парламент и не се приеха измененията в Закона за киберсигурност". 

Правителството вече вкара в 51-вия парламент проекта, който въвежда условията на директивата, изискваща високи гаранции и възможности за по-добра устойчивост на киберпространството, по-ефективни мерки за противодействие на кибератаките.

България с още 20 европейски държави е в процедура, която е наказателна, припомня Ясен Танев и затова се надява депутатите да движат бързо текстовете.

"Имайки предвид, че ще има първи мандат след Нова година, а след това ще има или правителство, или още няколко завъртания, Законът за киберсигурност до средата на януари да влезе. След това ще има и наредба, която да подготви българския бизнес и администрация". 

Би трябвало до имаме централизирано звено за киберсигурност. Тази политика може да се развие и подобри, смята той. 

2025-а година  е свързана с другата заплаха, казва Ясен Танев.

"Използването на генеративен изкуствен интелект от лошите хора. Видяхте как се случиха нещата в Румъния. Това е може би вторият най-голям риск за 2025 година в киберсигурността". 

Хората проглеждат и разбират, че това да си сигурен в киберпространството е важно за общата им сигурност. Това е наблюдението на Ясен Танев, който като част от ЦИХ "Тракия", прави обучение на различни хора от публичния сектор и частния бизнес.

"След два часа обучение един IT администартор се държи за главата. Начинът, при който говорим за кибер сигурността без страх, е правилният. Всеки трябва да си пази сам къщичката". 

България е все още трета в световната класация за кибератаки, припомня Танев

"Ако продължаваме, догодина може да излезем и на второ място". 

Затова освен въвеждането на европейските правила за сигурност, той препоръчва:

"Ако нещо много ви харесва, съмнявайте се. Ако решите, че искате да използвате пиратски софтуер, най-вероятно ще платите с данните и нформацията си. Ако искате да бъдете кибер отговорни, защитете себе си и помогнете на онези, които още не са го направили". 

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Виж всички предложения от брошурата тук