„Ние не сме Дисниленд": Възмущение в Рим заради „гладиаторските“ битки на Airbnb в Колизеума
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Заплащането все още е под въпрос
В разгара на летните стажове у нас правителство, синдикати и бизнес обсъждат нови правила за наемане на стажанти. Въвеждат се специални, задължителни трудови договори. Заплащането все още е под въпрос.
В момента в нашето законодателство не е посочено ясно що е то стажант и стажуване. Затова е създадена работна група, в която обсъждат какви промени да се направят в законодателството, така че правата и задълженията на стажанта и на работодателя да са известни и еднакви за всички.
Събраните до момента предложения са доста различни относно трудовите договори, които трябва да се сключват, дали и колко да се плаща на стажанта, и какво става с него след стажа.
Определението за стажант, което предлагат синдикатите, е лице до 29 годишна възраст, завършило средно професионално или висше образование, без практически опит, регистрирано в бюро по труда.
Недина Стефанова например е завършила балакавърска степен "Политика и международни отношение" в Англия. Това лято се е върнала у нас, за да стажува, преди да запише магистратура. Помага в Център за професионално образование и обучение. Засега се занимава главно с техническа работа по обработване на документите на завършили курсисти, без да й заплащат - на доброволчески стаж
След като законодателството ни бъде променено, понятие като "доброволчески стаж" няма да има.
„Очевидно е, че в рамките на стажа има натрупване на знания, на практически умения, но има и работа, т.е. стажанта предоставя и труд. Това е една особена комбинация, която следва да бъде регулирана, съобразно нейната специфика", каза Чавдар Христов от КНСБ
Стажантът и работодателят задължително ще сключват трудов договор. Синдикати и част от бизнеса предлагат той да бъде за срок до една година. А друга част от работодателите искат да се въведе нов тип срочен договор, който да е специално за стажуване - да няма ограничения в срока му, но пък да има клауза за изпитване, която да бъде за срок до 1 година.
"След като са се харесали и са подписали трудов договор, в рамките на до 3 години този човек ще работи на това работно място, а не някой друг работодател да го открадне”, каза Камен Колев от Българска стопанска камара. Затова, по думите му, трябва да има ангажимент последващият трудов договор след стажантския да е за срок до 3 години
Синдикатите предлагат стажанта да получава минимална работна заплата. Предложенията на бизнеса обаче са други. Една част смятат за уместно младият човек да получава 70% от заплатата, която фирмата дава за работното място, за което го обучава. А друга част от бизнеса настоява, при определени условия, работодателят да има право да не плаща на стажанта, а осигуровките да се поемат от държавата.
След стажа работодателят ще определя комисия, която ще изпитва младия човек. След това ще издава удостоверение за преминат стаж, както и препоръка за работа.
В специалните договори за стажуване, ще се регламентира и работното време - каква част от него ще бъде за обучение, и каква част за практика. Стажантът ще има наставник, който ще го въвежда в работата. Най-вероятно и за наставника ще се сключва договор и ще му се плаща допълнително.
На този етап всички предложения са само предложения. До месец се очаква позицията и на социалното министерство. Новите правила няма да важат в случаите, когато стажът е част от учебната програма на училище или университет.
Туристи ще могат да участват в инсценирана битка в гладиаторско облекло
Не забравяйте да следите за тези въпроси, които интервюиращият може да използва, за да ви изпита
Данните на комисията по стоковите борси и тържищата показват още, че килограм краве сирене струва 11.39 лв, а кашкавал "Витоша" 17.23 лв.