Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Желанията са за следващия регулаторен период, от 1 юли нямало да има увеличение на цената
Трите електроразпределителни дружества са заявили желания за увеличение на цената на електроенергията за следващия регулаторен период, съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Евгения Харитонова.
ЕРП-тата са изпратили своите искания до държавния регулатор и вече се обсъждат. На фона заявените желания Харитонова успокои, че до 1 юли не вижда увеличение на цената на електроенергията. „За конкретната цена на тока няма да говоря до момента, в който нямаме някакви приблизителни разчети, защото не е хубаво да се говори в самото начало”, коментира председателят на комисията.
Исканите мерки, сред които са такса „пренос” и премахване на добавките, тя обясни със закона, според който търговците на електрическа енергия за износ плащат „зелената добавка” и ако тя бъде премахната, той ще се наруши.
„Това не бих си позволила дори да го допусна”, заяви Харитонова и отбеляза, че „кафявата енергия” е съобразена с директива на Европейския съюз, която задължава НЕК да изкупува цялото производство от конфигурацията.
„Решението, може би, е до 1 юли с разпореждане на министъра на икономиката, енергетиката и туризма да се свалят добавките за кафява енергия и добавката от ВЕИ-та. Това обаче означава, че след 1 юли тези загуби на НЕК ще трябва да бъдат възстановени, тоест те ще влязат в цената на електрическата енергия за крайния потребител”, посочи Евгения Харитонова.
Председателят на държавния регулатор отново подчерта, че не може да се говори за такса „пренос”, защото това е цена „пренос”. „Когато човек чуе думата „такса”, изглежда все едно това е печалба за електроразпределителните дружества. Трябва да се знае, че това е цената за поддръжка на електроразпределителната мрежа”, отбеляза Харитонова.
Комисията предупреди домакинствата да не очакват от това лято с либерализацията на пазара на ток сметките да се понижат чувствително.
Сега има над 100 търговци на ток, преки конкуренти на ЧЕЗ, Енерго Про и EVN. Те обаче нямат интерес да продават на бита, защото едно домакинство консумира много малки количества и печалбата от него ще е нищожна, а пък бумащината огромна. Търговците се борят да откраднат от ЕРП-та абонати като големи фирми и заводи.
„Защото иначе ще отидат на доставчик от последна инстанция, чийто цени ще са доста по-високи от на търговеца. Това ще ги принуди да влязат в коловоза на пазара”, поясни Харитонова.
От либерализацията няма да спечелят и най-малките фирми, офиси, магазини, хотели или ресторанти.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи