Всеки четвърти младеж у нас - без работа

БГ Бизнес

От 2008 г. безработните млади хора са с 15 000 повече

Всеки четвърти младеж в България няма работа. От 2008 г. безработните млади хора са с 15 000 повече. Това обяви заместник-министърът на труда и социалната политика Росица Янкова.

Младежите нямат ключови компетенции по специалността си, не знаят чужди езици, липсва им желание да работят на пълен работен ден. Голяма част от търсещите работа не знаят как да напишат автобиографията си и как да се държат на интервю за дадена позиция, но въпреки това имат висока самооценка.

160 000 млади хора са преминали курсове по компютърна грамотност и чужди езици по програма „Аз мога" на социалното министерство.

По данни на Евростат младежката безработица у нас е 25%, а в страни като Германия и Австрия процентът е под 9%.

„Имам случай в моята практика - една девойка с перфектна автобиография, ме попита - Аз понеже кандидатствам на няколко места, припомнете ми коя беше вашата институция. Това са недопустими неща”, казва Янкова.

Пазарът е пренаситен с кадри по бизнес специалности, за сметка на техническите, от които бизнесът изпитва нужда. Например - на пазара на труда има чувствителен недостиг на педагози и инженери. За сметка на това в последните години се наблюдава пренасищане с току-що завършили психолози.

Големите международни компании търсят високо квалифициран персонал - най-често в областта на маркетинга, продажби, финанси и технически персонал. Много от тях инвестират и в обучението на такива кадри.

„Ние отдавна имаме специална стажантска програма. Взимаме студенти, които още не са завършили. Те остават при нас 3 месеца, през лятото. Голяма част от тези студенти, след като завършат стажантската програма, се присъединяват към компанията”, казва Хуан Карлос Перахело, работодател.

Компаниите за подбор на кадри отчитат и нова тенденция. „Българските емигранти, родителите, изпращат пари на седмична или месечна база, за да издържат децата тук. И децата свикват, че с нищо-правене и с едни пари от мама може да се живее сравнително добре”, обяснява Елена Тодорова.

Не само липсата на компетенции обаче пречи на младежите да си намерят работа. Често работодателите не отговарят на изпратените молби. А това създава несигурност у младите хора.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст