1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,461.2

ВМЗ ще се продава без стратегия

БГ Бизнес

Депутатите изключиха завода от забранителния списък за приватизация

ВМЗ "Сопот" се изважда от забранителния списък за приватизация, решиха депутатите днес, приемайки на първо четене промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол.

Депутатите гласуваха със 76 гласа "За", 8 "против" и двама въздържали се. Проектът е с вносители Диан Червенкондев от ГЕРБ и група народни представители.

До законовата поправка се стигна след проваления опит за раздържавяване, в който не се стигна до подаване на обвързваща оферта от единствения кандидат. Според управляващите обявяването на нова процедура би отнело твърде много време, а изваждането на дружеството от забранителния списък ще помогне за по-леки условия при продажбата.

Мотивите на законовата промяна са изключително тежкото финансово-икономическото състояние на ВМЗ. Ако то изпадне в несъстоятелност, е много вероятно работниците и служителите въобще да не получат възнагражденията си, а заводът да бъде разпродаден „на парче“ и да не запази своята цялост.

Заради това единственото бързо решение е приватизация, но с по-облекчени условия от поставените в приетата вече стратегия. За нея стана ясно, че не може да бъде изпълнена.

Вносителят на законовите промени Диан Червенкондев обяви от трибуната, че ВМЗ" - Сопот има най-големи загуби по време на управлението на Тройната коалиция. И според него за това свидетелстват финансовите резултати на "ВМЗ" на база 12-годишна стратегия. "С най-големи загуби, въпреки договорите, въпреки пазарите, въпреки управлението на Тройната коалиция, "ВМЗ" е именно при вас – през 2008 г.", добави той.

"Тръгвате към окончателното унищожаване на ВМЗ "Сопот", обяви Румен Петков от левицата. Според него това е една престъпна политика срещу ВМЗ "Сопот" .

"Провалихте се в приватизацията и предлагате да няма никакви условия, които да защитават националните интереси и тези на работещите във "ВМЗ", категоричен беше Петър Мутафчиев от БСП. Той обърна внимание, че компании се включват в този списък тъкмо, защото имат особена значимост за българската икономика.

Друг депутат от левицата - Корнелия Нинова заяви, че с подобно решение се дава "стратегическа приватизация в ръцете на "калинки". Има ли едно място в света, където държавата не участва в управлението продажбата на боеприпаси", попита тя.

Въпрос на гледна точка

ВМЗ Сопот е управлявано некомпетентно през последните 20 години и днешното му състояние е следствие от това. Това заяви икономическото министерство в съобщение до медиите. В тези години дружеството неизменно е работило на загуба, като тя достига най-големи размери през 2008 г. – именно в периода на управление на Тройната коалиция. При смяната на правителството през 2009 г. ВМЗ е оставено без нито един договор и с огромни задължения към НАП, допълват от МИЕТ.

Става ясно ще, че изваждането на ВМЗ Сопот от дружествата, чиято приватизация е възможна само със стратегия от Народното събрание, е „само едно от поредицата усилия на правителството на ГЕРБ да поправи негативите от миналото и да помогне на работещите във фирмата”. От МИЕТ допълват, че този подход за раздържавяване не значи, че няма да има критерии към потенциалните купувачи и защита за работниците.

Опасенията на синдикатите

По-късно през деня КНСБ обяви, че ако ВМЗ-Сопот ще се прадава без стратегия, но трябва да има гаранции от агенцията за приватизация, че ”продажбата ще се осъществи при съгласувани с тях социални клаузи и неустойки, ако те не бъдат изпълнени”.

От синдиката подчертават, че на всяка цена трябва да се вземат предвид социалните елементи на раздържавяването. „Социалните ангажименти в предлаганата от мениджмънта на фирмата т.нар. „оздравителна програма” липсват. Предлагат се единствено санкцията съкращаване на персонал”, се посочва в съобщеието на КНСБ.

Става ясно още, че преговорите за оптимизиране дейността на дружеството съдържат само предложение за съкращаване на 900 души и никаква оздравителна програма. „Оптимизацията на персонала не е единственото действие, за което може да се мисли”, посочват от синдиката.

Изговори се много, а пари няма

И днес работниците не получиха парите си, както им беше обещано миналата седмица и стачката продължава. Финансовият министър Симеон Дянков обяви, че заводът дължи на 60 млн ленва на приходната агенция за осигуровки и данъци. В Пловдив Дянков каза, че правителството има готовност да задели необходимата сума за намиране на работа на работниците, които ще бъдат съкратени.

Сметките на ръководството за съкращения са 900 души, а на синдикатите 500 души и ако продължават да се забавят така процеса, първият кредитор който вече е внесъл иск за несъстоятелност има до 18 февруари да излезе решение Ако се чака дотогава всъщност след това никоя няма да може да работи там ,всъщност предпрятието ще се закрие
 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии