
Откриха огромно находище със злато за 55 млн. долара
Находището е с размери на зашеметяващите 1000 тона
След седмица – нови правила
Държавата призна за провала на наредбата за измерване и контрол на акцизните стоки. Това е същата наредба, заради която през юли 2011 г., агенция „Митници" отне лиценза на „Лукойл". Причината беше, че компанията не беше свързала в срок измервателните си системи с митниците, за да показват какви количества гориво влизат и излизат от данъчните складове. До дни ще влезе в сила нова наредба с правила за контрол на алкохол, горива, тютюневи изделия.
По време на острия конфликт между Агенция „Митници” и „Лукойл”, от нефтохимическия комбинат изчислиха, че инвестицията в задължителните уреди ще струва 15 милиона долара, а точките за оборудване са 276 на брой.
Равносметката днес показва, че всички компании, които подлежат на такъв контрол, са монтирали задължителните уреди. В това са инвестирани 110 млн. лв.
Получаваната информация обаче не е била анализирана . „Значителна част от тази информация е неизползваема и не се е ползвала нито за целите на икономическите оператори, нито за контрол, осъществяван от митническите органи” – това обобщение направи заместник-министърът на финансите Людмила Петкова.
Тя призна, че провалилата се наредба е довела и до свръхразходи и за митниците и даде пример: в продължение на 10 дни 300 митничари слагат пломби на територията на един единствен оператор. Едновременно с това не е постигнато увеличаване на приходите от акцизи, отчете Министерството на финансите. Там, където се забелязва увеличение, то се дължи на увеличавания в годините акциз, а не на ефективния контрол и по-големи обеми от обхванати акцизни стоки.
Новата наредба намалява задължителните точки за контрол. Въпросът е доколко облекчаването на условията ще засили контрола и дали ще доведе до повече приходи от акцизи.
Засега Министерството на финансите се въздържа от прогнози. Гарантира единствено, че новостите в правилата няма да доведат до допълнителни разходи на бизнеса. Наредбата се очаква да бъде обнародвана на 28 януари.
Находището е с размери на зашеметяващите 1000 тона
Илон Мъск остава най-богатият човек в света със състояние от 340 милиарда долара
Увеличението на митата ще има проинфлационен ефект в световен мащаб, казва Румен Гълъбинов