Разпределяне на богатството: Уорън Бъфет дарява още акции
Милиардерът управлява Berkshire от 1965 г.
Премиерът категорично отхвърли варианта за избори и обсъждане в един ден
Премиерът Бойко Борисов ще замрази преговорите за АЕЦ „Белене" до провеждането на референдум. Решението идва няколко дни, след като управляващите обявиха, че американският „Глобъл пауър консорциум” има интерес към реализиране на проекта. И премиерът каза, че България ще преговаря с американците, ако насреща бъде внесен депозит от 200 млн. долара или евро.
Днес Борисов обясни, че ще разпореди преговорите с инвеститорите да бъдат замразени, за да се даде отговор на експертните въпроси. Премиерът категорично отхвърли варианта за избори и обсъждане в един ден, но не изключи възможността мненията „за" и „против" АЕЦ „Белене" да се дават и по електронен път.
„Дебатът трябва да бъде в парламента веднага и съответно да бъде много ясно разписан референдумът. Като се дадат 22 милиарда, кой откъде ще ги вземе, колко след това ще струва токът, след това кой ще прави преносната мрежа, откъде ще се носи ядреното гориво. Сиреч ще обременим хората с много експертни въпроси и ще е важно тогава българина много внимателно да си направи сметката, когато си дава гласа за или против”, каза Борисов
По думите му референдумът може да се проведе по електронен път, за да бъде по-икономично, което ще е и тест за гласуването по този начин. Премиерът постави въпроса защо Сергей Станишев не е подписал досега за АЕЦ "Белене" и призова социалистите, когато говорят за монополи и олигарси да посочат конкретни имена.
ГЕРБ оттегля от НС предложението за нови преговори
по проекта, стана ясно на извънредна пресконференция на министъра на икономиката с енергетиката Делян Добрев. Проекторешението бе внесено на 27 септември и трябваше да се гледа от Народното събрание тази седмица. Добрев също заяви, че е по-важно народът първо да се произнесе за "Белене".
Според него предложението от петък е редно да бъде изтеглено, след като има над 500 000 легитимни подписа за референдум. Добрев каза, че темата на референдума трябва да бъде прецизирана, каквото мнение изрази по-рано и президентът Росен Плевнелиев.
Държавният глава също каза, че парламентът не бива да излиза с решение за водене на преговори с частен инвеститор, преди да се проведе референдум.
Той коментира темата в словото си при откриването на новата учебна година в Техническия университет. Той посочи, че има над 500 000 валидни подписа за референдум и следователно трябва да се направи допитване, иначе по думите му ще се нанесе удар по демокрацията в България.
Ние вече практически сме в процедура по референдум, но тогава защо в парламента ще се преговаря с появил се наскоро, в последния момент фонд, който не е стратегически инвеститор, каза президентът.
Инвеститорът - без опит
Според президента, правителството правилно поставя куп условия на неочаквано появилия се финансов инвеститор без никакъв опит в ядрената енергетиката.
"Първият български референдум заслужава истински дебат в парламента, всички съмнения да се разчистят, всички цифри и параметри да се сложат на масата – кой какво е свършил, колко ще струва, откъде ще дойдат парите, кой ще носи риска, какви са алтернативите, как ще се отрази на следващото поколение", каза Плевнелиев.
Той изтъкна необходимостта да се дадат отговори на тези въпроси и да се направи дебат в парламента и в публичното пространство.
Президентът апелира за пълна прозрачност по енергийните проекти, за да бъде българският народ коректно информиран преди да направи своя избор на референдум.
Промяна на въпроса
Според президента въпросът за референдума трябва да бъде редактиран. Като посочи, че законът не разрешава да се организира референдум за конкретен проект, Плевнелиев каза, че въпросът на референдума трябва да бъде или по-общ по примера на Италия и Австрия - "Да се развива ли атомна енергетика в България за в бъдеще чрез изграждане на нови ядрени мощности?".
А ако се търси конкретизиране на площадката въпросът да бъде: "Да се развива ли атомна енергетика в България за в бъдеще чрез изграждане на нови ядрени мощности на площадките в "Козлодуй" или "Белене?", на които да се отговаря с "да" или "не".
Депутатите могат по закон и са длъжни да редактират въпроса, защото така както е зададен в момента е некоректен и непълен, посочи Плевнелиев.
Милиардерът управлява Berkshire от 1965 г.
Измамниците са заловени по време на „Операция Мечи нокът“
По-рано в медиите бяха разпространени съобщения, че австрийско дружество продължава да внася непряко руски газ