Преките щети за България от руското ембарго „не са големи"

Свят

Служебният министър на земеделието насочи вниманието върху потенциалните щети за българското производство от общия отзвук на контрасанкциите в целия ЕС

Преките щети за България от ембаргото на Русия върху някои селскостопански стоки не са големи в сравнение с потенциалните косвени удари върху българската икономика от щетите върху производството в целия Европейски съюз. Това обясни служебният министър на земеделието Васил Грудев в сряда.

Според неговата оценка преките загуби за българските селскостопански производители ще бъдат между 5 и 10 млн. евро. Именно българските производители на плодове и зеленчуци, които изнасят стоката си за Русия, ще усетят най-силно наложеното ембарго.

Полски домати заляха българските борси в „Дружба”, „Слатина”, „Плодовитово” и „Огняново” след налагането на руското икономическо ембарго. Така освен срещу конкуренцията на македонските и гръцките производители, българските земеделци ще се сблъскат и с производителите от целия Европейски съюз, от които най-голям е Полша.

„Те си идват със специален амбалаж отгоре с дръжките, махат им дръжките и ги продават за български. На борсата е страшно – евтиния, хвърлят си доматите, няма дърпане”, оплака се производителят Минко Чапкънски от пловдивското село Стряма.

Най-големият износ за Русия е на бългаски праскови и круши. Те също ще останат на българския пазар, който обаче вече е залят от гръцки праскови и круши. „Има много вносна стока. Консервените домати по 90 стотинки ли ще останат? Не предоплагам, че ще паднат, сега започват да ги берат”, прогнозира Асен, търговец на зеленчуци от Съединение.

Според прогнозите на икономисти Европейският съюз ще изгуби 12 млрд. евро заради санкциите, наложени от Русия, които включват пресни плодове, мляко и млечни продукти и охладено месо.

Възможно е спирането на износа на тези продукти от Европа за Русия да доведе до дъмпингови цени на Стария континент - земеделската продукция от целия ЕС, която няма да бъде реализирана на руския пазар, ще остане в рамките на ЕС. „Точно за тези щети ще държа пред извънредния съвет на министрите страната ни да получи обезщетения”, посочи земеделският министър.

Заедно с министъра на външните работи той е инициирал проучване на трети пазари за българските стоки, в които до момента няма традиции. „Ще се работи за либерализиране на тези пазари - всички страни извън ЕС, включително и САЩ”, посочи Грудев.

Той изрази надежда, че в рамките на този месец извънредният съвет на министрите на земеделието в ЕС ще бъде свикан, който да разгледа възможностите за компенсации във връзка със спрения внос на храни в Русия от страните членки на ЕС.

От ембаргото има и печелилвши - преработвателната промишленост например, за която не е наложено ембарго на руския пазар, както и крайните потребители на пазарите, за които в крайна сметка се очаква цените да се понижат.

В същото време Европейската комисия събира данни от държавите-членки за потенциалните загуби от ембаргото, което Русия въведе на 7 август върху вноса на редица хранителни продукти, съобщи говорителят на ЕК Роджър Уайт.

В четвъртък в Брюксел ще има среща на посланиците на страните на 28-те от ЕС, на която ще се обсъждат последиците за пазара на ЕС от руската забрана върху вноса на европейска селскостопанска продукция.

  • Русия е главният враг на Украйна, се казва в новата украинска военна доктрина
  • ЕС удължава с шест месеца санкциите заради конфликта в Украйна
  • Бан Ки Мун осъди възобновяването на насилието в Украйна
  • Порошенко пак поиска да бъдат разположени миротворци в Украйна
  • Порошенко обвини Путин, че "иска цяла Европа"
  • Порошенко: Няма гражданска война в Украйна, има окупирана територия
  • Драматично видео показва как се нарушава примирието в Украйна
  • Ройтерс: Русия разполага тежка военна мощ на границата с Украйна
  • САЩ дадоха нови кредитни гаранции на Украйна
  • Президентът на Украйна подписа спорни закони за десъветизация на страната

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст