Трайков: Реакцията на бизнеса за скока на тока е превантивна

БГ Бизнес

"Газпром" умишлено не слага формален край на "Южен поток", смята бившият енергиен министър

Руснаците умишлено не слагат формален край на проекта „Южен поток”, за да си спестят претенции за неустойки, каквито според мен е крайно време ние да предявим. Това каза в предаването на bTV „Лице в лице” бившият енергиен министър Трайчо Трайков.

„Ние пък от своя страна изчакваме, защото не сме сигурни накъде ще се завърти вятърът последно”, коментира той.

„Газпром” и партньорите му в подводната част на газопровода направиха колосални разходи до този момент за проекта, преди да са си „опекли” работата с ЕК. А не го правеха, защото смятаха, че могат да се разберат поотделно с всяка страна и по този начин всяка от страните да натисне Комисията да приеме условията на „Газпром”. Но това не се случи”, посочи Трайков.

По думите му, след като са похарчени толкова пари, руснаците нямат почти никакъв друг полезен ход , освен да казват: „Ще строим, ще строим”, и дори да започнат да строят. „До една точка в морето може да се строи, независимо дали след това ще тръгне към България, или към Турция”, изтъкна бившият енергиен министър.

Според Трайков от ситуацията в момента страната ни е печеливш, тъй като си спестяваме огромните средства, които щяхме да инвестираме с неясна възвръщаемост, а освен това запазваме и гъвкавостта си. „Такъв газопровод през България щеше да върви заедно със закрепване на руския монопол, а там, където има монопол и няма конкуренция, ниски цени няма”, отбеляза той.

Във връзка с революционните настроения сред бизнеса заради планираното поскъпване на електроенергията от 1 юли 2015 г. Трайков коментира, че реакцията на бизнеса е по-скоро превантивна.

Не би трябвало да има кой знае какво притеснение, правителството се е ангажирало с наредба, която трябваше да е готова и според която големите предприятия, за които електроенерията е много важна за тяхната себестойност, да продължат да я ползват на почти същите цени, каквито са сега, заяви Трайков.

„Реално още 2 седмици има до решението на регулатора. Цените ще влязат в сила от 1 юли и за това време министерствата, които имат задължението да изготвят тази наредба за компенсиращите мерки, могат да си свършат работата”, коментира още той.

Според него Комисията за водно и енергийно регулиране се е опитала да разпредели тежестта от т. нар. задължения към обществото не само върху домакинствата, но и към стопанските потребители на електроенергия. Тези разходи ги имало и досега, просто не са били прозрачно оповестявани като такива. КЕВР е напълно права да донесе тази допълнителна степен на прозрачност, е мнението на Трайков.

"Следващата стъпка на мислене е, ако това сериозно накърнява конкурентоспособността на някои български предприятия в сравнение с чуждестранните им конкуренти, тогава държавата трябва допълнително да направи нещо, за да ги защити и това се прави", посочи Трайков.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст