Шанс за България в Шенген: Какви са ползите?
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
167 млн. лева от бюджета отиват за плащания по ОПОС
Стотици строителни фирми са на прага на фалита след като актуализацията на бюджета не се състоя. Последното предупреждение до Народното събрание от Камарата на строителите от вчера остана без резултат.
Единствената възможност за строителите да не фалират в момента е да спрат да работят, защото така поне ще спрат да трупат дългове. Такова е предложението на Камарата на строителите.
Експертите й са открили и правен механизъм затова, така че спирането на работата по проектите да не доведе до нови финансови санкции от Европа и до нова загуба на средства.
В момента строителните фирми имат да получават от общините, които са възложители, а те на свой ред от държавата 1 млрд. лева по програмата „Околна среда” и още 748 млн. лева по Програма за развитие на селските райони.
В страната се работи по проекти за 2 милиарда лева само по първата от двете програми - най-вече водопроводи и канализация на цели градове.
Така е например в Банкя, където хората са силно изнервени от изкопите и обходните маршрути. До момента половината проект за водопровод е изпълнен и продължава да се работи. Строителната фирма обаче чака 11 милиона лева.
„За съжаление до момента нямаме превод, ако това нещо не се случи тая седмица строителят ще си поиска парите и ще се наложи нарушаване на ритъма на работа поради тази причина. Ще опитаме да не се спре обекта, да се редуцира работата”, каза кметът Рангел Марков.
Дори най-голямата община - столичната няма свои средства, за да подпомогне проекта на Банкя. На „Московска” 33 разчитат на новото ръководство на Министерството на околната среда, за да се реши този въпрос.
Според Камарата на строителите, при забавяне на плащанията от възложителя, строителят има основание да спре изпълнението, както допуска законът за задълженията и договорите. Това не е нарушение на обществената поръчка и не е нарушение на условият на финансиране по програма околна среда.
„Реална опасност съществува от спиране, зад всяка поръчка стоят стотици фирми с хиляди работници, на които сме в невъзможност да плащаме заплати, ние сме реално пред фалит, държавата си иска данъците, а работниците си искат заплатите, защото са ги заработили”, обясни ситуацията председателят на Управителния съвет на КСБ инж. Светослав Глосов.
Предложението на строителите съм служебното правителство е да бъде захранен фонд Флаг, който безлихвено да подпомогне общините и те да се разплатят със строителите. Този фонд е създаден точно с такава цел.
Лъч надежда?
Близо 167 милиона лева от държавния бюджет ще отидат за разплащания по спряната оперативна програма "Околна среда".
Това съобщи в последния си работен ден министърът на околната среда и водите в оставка. Средствата ще бъдат разпределени по равно между общините, за да се платят вече направените разходи.
С това се възстановява прекъснатото в продължение на месеци финансиране по програмата, което остави много градове с разкопани улици и замразени проекти.
До 2 седмици се очаква да приключи и проверката на изпълнителна агенция "Одит на средствата от Европейския съюз" за управлението и контрола върху отпусканите финанси.
В процес на одобряване са и направени разходи в размер на близо 203 милиона лева. След трансфера от държавния бюджет се очаква финансирането от Европейската комисия да продължи.
„Когато Брюксел вдигне интеръпшъна, тоест прекъсването на плащанията, тези средства ще бъдат възстановени в национален фонд, съответно ще бъде покрит и голяма част от дефицита на бюджета на република България към момента”, обясни Станислав Атанасов.
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Тези градове са отлични в насърчаването на положителен баланс между работа и личен живот