С парите за цигари за 4 години може да си купите кола
Колко харчат пушачите на година за цигари
Икономическият министър направи отчет на дейността на Националната компания „Индустриални зони", създадена по времето на кабинета "Станишев"
Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев обеща 1650 нови работни места да бъдат разкрити от Национална компания „Индустриални зони", създадена през 2009 г. от правителството на Сергей Станишев, чиято дейност той отчете на пресконференция. Той обаче не посочи в какви срокове се очаква да бъдат разкрити новите позиции.
По думите на Стойнев, цитиран от ведомствения пресцентър, 153 млн. лв. инвестиции се очаква да влязат в трите нови индустриални зони в Божурище (София), Телиш (Плевен) и Бургас. Данните са на база подписани договори с фирми, които ще извършват дейност на територията на зоните.
Драгомир Стойнев припомни, че компанията е създадена с идеята за привличане на чуждестранни инвестиции. „Тогавашният финансов министър Пламен Орешарски отпусна 100 млн. лв. за създаването й, а следващият – Симеон Дянков, си взе обратно 70 млн. лв. от бюджета й. Сега компанията отново работи изключително активно", отчете министър Стойнев.
Той посочи, че държавното дружество управлява осем зони – три съществуващи от преди свободни зони в Русе, Видин и Свиленград и новоизграждащите се в Божурище, Телиш, Бургас, Варна-Запад и Карлово. Всички те са с обща площ около 6,6 млн. кв. м, от които 73 900 кв. м застроени и 225 500 кв. м открити складови площи.
В съществуващите свободни зони – Русе, Видин и Свиленград само през последната година са сключени 26 договора с фирми основно в областта на производството, строителството и търговията и са реализирани инвестиции за около 3 млн. лв., заяви изпълнителен директор на НКИЗ Атанас Ненов.
Очакваните инвестиции и нови работни места се дължат на южнокорейската фирма „Азия Инвест”, която прави биоземеделие в зоната Телиш/Плевен. Първоначалната им инвестиция е в размер на 3 млн. лв., но се очаква те да нараснат до 85 млн. лева при 700 нови работни места.
В Божурище, чиято първа копка беше през лятото на 2013 г., през идния септември ще заработи предприятието на първият инвеститор в зоната - немската фирма „Бер Хелла Термоконтрол”. Това е инвестиция за 42.5 млн. лв., при която се очаква да бъдат създадени нови 350 работни места. Там вече проектират своите производствени мощности и други пет високотехнологични компании с общо 250 заети, допълни директорът.
В напреднала фаза са преговори с над 10 български и чуждестранни компании за настаняването им в индустриалните зони, каза още Атанас Ненов. Ще продължава работата по благоустрояването на зоните за привличането на други инвеститори, увери той.
„Индустриалните зони са един от важните инструменти за привличане на чуждестранни инвестиции и увеличаване на производството и заетостта. Те са възможност за производство на стоки с по-висока добавена стойност, което означава че повече доход остава в България за българските фирми и граждани”, коментира министър Стойнев.
„Целта е те да се превърнат в модерни производствени и логистични центрове, в които се предоставят възможности за започване и развитие на бизнес и качествени услуги за облекчаване на административните тежести. Затова и местоположението им е избрано така, че да са максимално близо до транспортната инфраструктура и наличие на квалифицирана работна ръка”, допълни още той.
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството
В кои професии има най-малко кадри?