Шанс за България в Шенген: Какви са ползите?
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
От левицата обещаха подкрепа и на второ четене, но само ако проектът „Белене” бъде рестартиран
Депутатите приеха на първо четене законопроекта на Министерския съвет за отпускането на държавна помощ на Националната електрическа компания (НЕК), с която да се покрият дължимите на „Атомстройекспорт” суми за поръчаните ядрени реактори.
Те трябваше да бъдат използвани в централата в Белене, но нейното строителство беше преустановено.
Решението за държавната помощ беше подкрепено от 132-ма депутати, като от БСП не участваха във вота. От левицата обещаха подкрепа за заема на второ четене, но само ако проектът „Белене” бъде рестартиран.
Второто гласуване на законопроекта ще е следващата седмица.
От БСП поискаха и изслушване на премиера и финансовия министър, защото проектът бил спрян непрофесионално и това била причината да изгубим арбитражното дело за реакторите. От ГЕРБ определиха позицията на левицата като рекет.
През юни страната ни беше осъдена от международен арбитраж в Женева да плати на руската компания 1,2 млрд. лв. България призна задължението от 800 млн. лв. по главницата, но оспорва лихвите, които продължават да текат и всеки три дни се увеличават с по 1 млн. лв.
В пленарната зала управляващите и опозицията си размениха тежки обвинения защо се е стигнало до плащането на такива сериозни неустойки.
„Днес трябва да постъпим националноотговорно, защото има риск „Атомстройекспорт” да поиска обявяването на НЕК в несъстоятелност”, заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
"Това е все едно да си купите дограма за нов апартамент, който не е само не е построен, но дори за него няма разрешение за строеж. Но е поръчана, защото фирмата ви е близка… Не знам по какъв начин, може би комисионерски", коментира Петър Славов от Реформаторския блок.
Не става дума за дограма, а за високотехнологично оборудване. Това е да започнеш изкопа на една сграда и да имаш оборудване, което след 10 години ще е изхвърлено на боклука. Да получиш черно-бял телевизор. Защо? Заради комисионни, коментира пък Красимир Велчев от ГЕРБ.
"Колеги, вие три месеца се опитвате с бурна дейност да ги продадете, даже в "Продавалник" очаквам да го обявите ядреното оборудване. Дори и да платим сега, когато станат наша собственост започва да тече гаранция на оборудване, което не е инсталирано. Само в продължаването на проекта тези реактори могат да ни дадат принадена стойност", коментира Таско Ерменков от БСП.
Същевременно председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов увери, че евентуалният заем за НЕК няма да влезе в цената на електроенергията.
Независими енергийни експерти изразиха опасения, че след като НЕК придобие реакторите, автоматично ще се увеличат разходите на държавната компания за амортизация и специфичната поддръжка и охрана, а от там ще влязат и в крайната цена на електроенергията.
Според председателя на КЕВР обаче заемът е възмезден.
На практика обаче все още не ясно как ще се върнат парите.
Според Иванов, ако се изгражда площадка у нас, при всички случаи трябва да има икономически анализ за ефекта.
Ако идеята е оборудването да бъде продадено на трета страна, това задължително минава през съгласието на Русия като негов производител. На този етап няма информация за подобна договорка.
Вижте още във видеото:
На 12 декември се очаква да има решение за влизането на България и по суша
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Тези градове са отлични в насърчаването на положителен баланс между работа и личен живот