
Испания премахна „златните визи“
Схемата беше въведена през 2013 г. заради икономическата криза
От писмото става ясно, че това не е официална оферта, нито поражда правни отношения
Спекулациите за потенциален инвеститор за Корпоративна търговска банка отново бяха отхвърлени. След като по-рано днес вложител в банката съобщи в „Тази сутрин”, че е пристигнало писмо, според което консорциум е готов да даде 2,3 млрд. лв. за КТБ, управителят на БНБ Иван Искров отрече тази информация.
Управителят на БНБ Иван Искров прочете пред парламента писмото за немерения от потенциалния инвеститор за КТБ. От това писмо става ясно, че това не е официална оферта, нито поражда правни отношения.
Според текстовете, които Иван Искров посочи, потенциалният инвеститор – новосформираният консорциум - ЕПИК, Фондът на генералния държавен резерв на Султаната на Оман и Gemcorp, всъщност предлагат държавата чрез банката за развитие или друг държавен инструмент да налее в КТБ 2,3 млрд. лв.
В замяна консорциумът не се ангажира с директна финансова подкрепа, а заявява, че има готовност да участва с активи на банката, както и с допълнителни средства, осигурени от фирмата на Цветан Василев „Бромак”
В писмото е посочено още, че притежателите на гарантирани депозити в банката ще получат парите си, без да се активира схемата за застраховане на вложители, но от потенциалният инвеститор казва, че тези със средства над 100 000 евро може да получат и по-малко, като намаляването на средствата, ще бъде в зависимост от това каква подкрепа ще предостави държавата.
Европейските директиви забраняват да се предоставя държавна помощ на банки, които са пред технически фалит. Съответно е малко вероятно изобщо да може да се отпусне такава помощ на КТБ, за която се очаква да бъдат отчетен отрицателен капитал.
В „Тази сутрин” икономистът Вера Ахундова от неправителствената организация „Ние гражданите”, която обединява вложители в КТБ заяви, че в писмото си консорциумът предлага да вложи 2,3 млрд. лв. в банката, като останалата подкрепа дойде от държавата и след това двете страни си разделят наполовина участието.
Схемата беше въведена през 2013 г. заради икономическата криза
Европейската космическа агенция набира доброволци за изследване
Насладата от чиния паста е равна на това да слушате любимата си песен