Скритите трудови отношения са голям проблем за българската икономика

БГ Бизнес

Тенденцията да се обявяват заплати, които са по-ниски от реалните е все още широко разпространено явление

Сивата икономика намалява, но с бавни темпове. От Центъра за изследване на демокрацията пресметнаха, че сивият сектор у нас се равнява на около 20 % от отчетения от статистиката Брутен вътрешен продукт. В левово изражение това означава около 14 млрд. лв.

В доклада си анализаторите посочват, че за 2011-2012 г. скритата икономика в България намалява - както сред населението, така и сред бизнеса. През 2012 г. е регистриран спад в укриването на данъци и източване на ДДС.

Според Центъра за изследване на демокрацията, бизнесът бавно започва да излиза от рецесия. По-високите приходи се превръщат в по-високи постъпления от данъци. И в крайна сметка по-голямата част от икономическата дейност започва да се отчита официално.

За изсветляването на бизнеса е повлияло и свързването в реално време на касовите апарати на търговците с данъчните. По думите на Тодор Ялъмов, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията – „бизнесът е разбрал, че му е по-евтино да бъде бял”.

Изследването показва, че намаляват случаите на работа без трудов договор. 3% от българите работят на черно. За сметка на това пък се увеличават тези, които по договор се осигуряват на една сума, а реално получават по-голяма. От необявени и неплатени осигуровки хазната е ощетена с 400 млн. лв.

В тази спедиторска фирма работят 20-тина души. Цанко Симеонов е сред младите попълнения в екипа. Надява се, че на старини социалната система ще му се отблагодари, затова че сега се осигурява на реалната си заплата.

„Според мен човек трябва да мисли в перспектива. Живеем в общество, не сме по единично, така че всеки да решава за себе си," коментира пред bTV Цанко Симеонов, който е работник в спедиторска фирма.

Собственикът на фирмата Георги Минчев обаче е на мнение, че вместо да дава пример затова как да се спазват правилата на играта, държавата е проводник на най-сериозните данъчни нарушения и пример за липса на бюджетна дисциплина.

За намаляване на сивата икономика анализаторите съветват: борба с корупцията чрез въвеждане на електронни услуги, ускорено връщане на ДДС ,по-малко проверки на изрядните компании и по-добро прилагане на антимонополното законодателство.

Регулаторните действия на държавните органи за ограничаване на скритата икономика обаче са по-скоро кампанийни, липсва им последователност и координация, показва още изследването на Центъра за изследване на демокрацията.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст