Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Според икономическия и енергиен министър Драгомир Стойнев всичко това се дължи на промените в Закона за енергетиката
Раздвижване в се отчита в сектора на енергетиката. Износът на електроенергия е скочил двойно само за първите 5 дни на август, а АЕЦ "Козлодуй" работи на пълни мощности.
В момента износът на ток бележи рекордни стойности - ако през май сме изнасяли 128 мегавата на час, през юни цифрата е била 212 мегавата, през юли 600 мегавата, а сега през август те скачат почти двойно на 1300 мегавата на час. Според икономическия и енергиен министър Драгомир Стойнев всичко това се дължи на промените в Закона за енергетиката, които именно сега влязоха в сила. В същото време горещото време също стимулира по-високото потребление на ток.
Промените в Закона за енергетиката свалиха цената на таксата за пренос и достъп до електричество за износ от 34 на 12 лева. С прости думи това означава, че българската електроенергия сега е атрактивна за останалите страни на Балканите, които купуват от нас.
"Очакванията са утре износът да достигне 1500 мегавата, което ясно показва, че има огромно търсене и нашата електроенергия е конкурентна спрямо другите производители", обясни министър Драгомир Стойнев.
България изнася главно за Турция и Гърция, където в момента температурите са много високи и потреблението е увеличено. Това позволява максимално натоварване на българските производствени мощности.
"Ако АЕЦ Козлодуй допреди месец е работил примерно на 1300 мегавата в момента е на 1840 мегавата. ТЕЦ Марица Изток 2 и 6-те блока работят в момента", поясни Стойнев.
Българската индустрия от своя страна завидя на предложените изгодни условия в чужбина. Според производителите от различните браншове, които изнасят продукцията си в чужбина, те също трябва да бъдат стимулирани.
"Както бяха намалени таксите за износ на електроенергия, така и такава електроенергия да се предостави на предприятията, които произвеждат продукция за износ", смята Константин Стаменов от БФИЕК
По този начин индустрията смята, че ще се стимулира българската икономика, а не чуждата, както се случва в момента.
Повишеното търсене на българска електроенергия стимулира и производството на въглища, коментира още енергийният министър. В момента мините у нас произвеждат 86 000 тона на денонощие, което гарантира и повече работа за миньорите. Така според Стойнев е постигнат баланс в енергетиката - стимулира се износът, намалява се цената на тока за бита у нас и се запазва цената на парното.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи