БНБ пуска възпоменателна монета, посветена на българската гайда
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Прогнозите са да поскъпне още с въвеждането на новия акциз
Метанът поскъпна рязко с около 20 стотинки за по-малко от месец. В края на март най-евтиното гориво на повечето места в София се продаваше за 1,40 -1,42 лева за килограм, а днес цената му се движи между 1,59 и 1,78 лева.
Търговците коментират поскъпването като очаквано предвид факта, че цената на петрола е обвързана с тази на природния газ. Въпреки че метанът е единственото гориво, което не е производно на черното злато, цените им са обвързани.
„Винаги увеличението на природния газ идва от 6 до 9 месеца след увеличението на петрола. Тоест, ако при петрола има голям пик, при метана той ще дойде чак след 6-9 месеца”, обясни волейболистът Любо Ганев, който е собственик на метан станция.
Очакванията са най-евтиното гориво да скочи с още 5 стотинки през лятото, когато бъде въведен новият акциз. Търговците не изключват и по-голямо покачване на цената, ако прогнозата за рязък скок на бензина се сбъдне. Въпреки увеличението обаче няма регистрирано намаление на потреблението.
„Това е правопропорционално - колкото е по-висока цената на петрола, толкова повече се увеличава търсенето на уредби с природен газ”, коментира Ганев.
В България има малко над 60 000 автомобила, които ползват метан. Голяма част от тях са таксита.
Колкото и да поскъпне обаче метанът остава най-евтиното гориво. Простата сметка показва, че ако при зареждане за 16 лева могат да се изминат между 180 и 220 километра градско каране. С бензин за 16 лева пътуването ще бъде между 60 и 80 километра.
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството