Сезонът по морето застрашен от недостиг на подготвени кадри

БГ Бизнес

Малкото подготвени кадри у нас напускат страната заради ниски възнаграждения

Липсата на кадри изправя голяма част от хотелите пред опасността да не отворят врати. В навечерието на летния сезон, в бюрата по труда са обявени 7300 свободни места.

Безработните кандидати за тях са четири пъти повече. Бизнесът обаче не може да намери подходящия персонал.

Проблемът с липсата на кадри е най-голям в големите курорти, като Слънчев бряг и Златни пясъци. Има опасност част от хотелите изобщо да не могат да отворят.

По изчисления на бранша, липсват поне 50 000 квалифицирани работници, от т.нар. среден ешалон в туризма - сервитьори, главни готвачи, администратори и рецепционисти.

В 4-звезден хотел служителите на рецепция получават 600-650 лева на месец, а задълженията им далеч не се изчерпват с вдигане на телефона и подаване на ключовете за стаята.

Два примера

Яна завършва магистратура по туризъм и ще се дипломира като екскурзовод. Намерила си е работа на рецепция в Слънчев бряг, но след само седмица заминава за Лондон.

„Главната причина е заплащането... В самото начало няма да е тази позиция, но ако човек си върши работата качествено и бързо, смятам, че има възможност за израстване", казва тя.

За разлика от Яна, Слави е завършил „Бизнес администрация и хотелски мениджмънт" в Холандия. Има специализации в Тайланд и Австралия и със сериозен опит се е върнал у нас като мениджър „Продажби”.

„Знанието, което си добил от университета, го прилагаш на тази практика и вече фактически така се получава един кадър, който излиза с диплома и с някакъв опит", категоричен е той.

Служители под наем

„Сезонът закъснява, закъсняваме с персонала. Справяме се с намален състав, за да можем да отворим", казва Даниела Томова, която е управител на хотел в Слънчев бряг.

Някои от хотелиерите са намерили временно решение - с персонал „под наем". „Обикновено се договаряме с наши колеги от зимни курорти или от Сандански, където през летния сезон работата не е пикова... но това не е решение за бранша", описва схемата Георги Тръпков.

Държава и бизнес търсят изход

Решение за бранша държавата вижда в пакет от мерки - например обучение със стипендии и обяви на сайта на Министерски съвет, а също и поемане на разходите за транспорт и храна, което ще позволи на хотелиерите да вдигнат заплатите на пътуващите работници.

„Имаме 400 хиляди безработни, от тях около 28 000 лица отговарят на изискванията за туристически професии... ", посочи вицепремиерът Даниела Бобева.

Хотелиерите, на свой ред искат в университетите да бъде въведена задължителна практика по специалността, която да бъде платена.

Яна признава, че би се върнала, ако туризмът у нас е по-добре заплатен. Ако се върне, тя се надява да стане екскурзовод - работа, която сега не може да започне, защото няма стаж.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст