Цените на газа и парното няма да паднат

БГ Бизнес

В ДКЕВР очакват стабилизиране в цените на газа през зимата

Надеждите на потребителите сметките им за парно и газ да намалеят сериозно, след като Русия подписа обещаната отстъпка от 11% от цената на синьото гориво, бяха попарени от прогнозите на шефа на "Булгаргаз" Димитър Гогов и председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев.

Благодарение отстъпката, която е в сила от 1 април до края на тази година, България ще спести 180 милиона лева от сметката си за газ към Русия.

Шефът на "Булгаргаз" обаче предупреди, че тази сума не може механично да намали от крайните цените за парно и за газ. Димитър Гогов напомни, че дружеството трябва да изчисти огромна загуба, а компанията продължава да продава горивото на загуба, по-евтино отколкото реално го купува от Русия.

"Имам всички надежди, подплатени с данни, че цената от 1 октомври не би следвало да бъде по-висока", заяви Димитър Гогов.

Държавната комисия регулатор също изчисли, че от спестените 180 милиона лева поне 140 милиона ще отидат за покриване на загуби. Така от руския подарък реално ще останат едва 40 милиона лева. Но тази сума е много малък процент от това, което плаща страната всяка година на Русия.

"Моята прогноза е, че не няма да се променят цените. Ако има поевтиняване на природния газ, веднага ще намалим цените на парното", заяви Ангел Семерджиев.

До 15 ноември България трябва да подпише нов договор за директни доставки с руската "Газпром", без посредници и с очакване за още по-изгодни условия и цени на доставка.

До средата на ноември България трябва да обяви и окончателното си инвестиционно решение за строежа на газопровода „Южен поток”, който ще минава през българска територия.

На фона на попарените надежди, че парното и газът ще поевтинеят, стана ясно, че електричеството догодина ще поскъпне. Заради така наречената "зелена добавка" токът за бита от 1 юли вече поскъпна с 13%, но се оказа, че това не е достатъчно.

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране призна, че не е предвидила достатъчно средства, с които енергодружествата да могат да изкупуват всичкия ток от слънце и вятър, който произвеждат и продават малките частни фотоволтаични и вятърни централи.

И така ще се наложи ЧЕЗ, ЕОN и EVN догодина да бъдат компенсирани с още няколко десетки милиона лева.

Естествено една част от този непредвидения зелен разход отново ще го платим ние- потребителите.
 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст