Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
От догодина обаче ще има глътка въздух за потребителите със спряно парно
Февруарските сметки за парно ще са по-високи дори от януарските. Това показват прогнозните резултати на някои топлофикации.
Шефовете на дружествата от цялата страна се явиха на изслушване в парламента за високите януарски сметки.
Студеното време и по-голямото потребление са причината софиянци да платят средно 17% повече за парно, в сравнение с януари.
Глътка въздух за потребителите със спряно парно
Етажната собственост на всеки блок ще може да сваля таксата за общата ползвана топлоенергия. Това предвиждат законови промени, които трябва да влязат в сила тази есен.
Освен това от следващата зима сметките трябва да отговарят максимално точно на изразходваната топлина.
Счетоводителите – виновни за отказа от парно на цели блокове
Според топлофикациите цели блокове се отказват от услугите им, защото не са доволни от топлинните счетоводители. Ето защо дружествата настояват да има промени в закона.
Според представителите на бранша топлофикационните дружества не трябва да са ангажирани със събиране на средствата за отчитане на енергията.
Голям проблем си остава кражбата на топлинна енергия
Съществен остава въпросът за начина на доказване на кражбите, посочи Илия Николаев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България. Според него един от начините за решаване на този проблем е монтирането на топломери на всеки етаж от жилищните кооперации.
Качество и конкурентност
Оцеляването на топлофикационните дружества зависи от това дали предлагат поносима и конкурентоспособна услуга на пазара, смята председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев.
На ниво краен потребител има условия за конкуренция - какво отопление се избира, посочи Семерджиев. Според него значителна част от хората предпочитат да се отопляват с електроенергия и с климатици. "Това не е алтернатива, защото ако утре решим да преминем всички на електроенергия, системата няма как да издържи", посочи председателят на енергийния регулатор. Той добави, че топлофикационните дружества трябва да помислят как да останат конкурентни на пазара. "В България всички дружества работят с норма на възвращаемост 4%. Предизвикателствата пред тях са много големи".
Какви са възможностите за намаляване на сметките?
"Първата е да се повиши ефективността на дружествата, като намалят себестойността на произведената енергия", заяви Семерджиев. "Втората е да се намалят загубите по мрежата, третата е в ръцете на потребителите - да повишат енергийната ефективност в жилищата и сградите", каза Семерджиев.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи