S&P намали кредитния рейтинг на България до „боклук” заради КТБ

БГ Бизнес

Финансовият министър изрази надежда агенцията да преразгледа позицията скоро

Агенцията за кредитен рейтинг Standard&Poor's понижи дългосрочния и краткосрочен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута от BBB-/A-3 на BB+/B със стабилна перспектива. Основна причина за понижението е ситуацията с КТБ, съобщават от Министерството на финансите.

Намалението в рейтинга е само с една стъпка, но според агенцията страната е преминала в друга категория. Докато при три пъти „B” има препоръка за инвестиции, макар и възможно най-слабата, то при два пъти „B” вече се влиза в спекулативната категория или „боклук”.

Това е второто понижение на агенцията за годината, след като през юни Standard&Poor's понижи дългосрочния и краткосрочен кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута с една стъпка от 'BBB/A-2' на 'BBB-/A-3' със стабилна перспектива.

„Рейтинговата агенция изтъква като основни причини за промяната ситуацията с КТБ и предоставянето на ликвидни средства на друга българска банка, както и влошаването на фискалната позиция през годината. Последното S&P свързва с реализирането на слаб икономически растеж и наблюдаваните дефлационни процеси в страната”, коментират от ведомството.

Според МФ стабилната перспектива отразява ниските нива на задлъжнялост на публичния сектор, които според рейтинговата агенция балансират идентифицираните от тях рискове във финансовия сектор.

„Standard&Poor’s предвиждат възможност за последващо повишаване на кредитния рейтинг на България, в случай че бъдат ефективно адресирани набелязаните от тях слабости на надзорната дейност в банковия сектор, също така се повиши потенциала за икономически растеж на страната, бъдат привлечени повече преки чуждестранни инвестиции в търгуемия сектор, или ако икономиката на България нараства по-бързо от техните очаквания, така че фискалната консолидация да се извърши по-бързо”, продължава съобщението.

„Ниският икономически растеж и опасността от дефлация са проблеми за редица държави в ЕС. Неслучайно ЕК разработва план за стимулиране на частните и публични инвестиции с крайна цел увеличаване на вътрешното търсене и нарастване на потенциала на европейската икономика”, коментира финансовият министър Владислав Горанов.

По думите му в документа на рейтинговата агенция не са взети предвид и някои положителни резултати, които вече са факт. „Това са мерките, които са отразени в средносрочната бюджетна прогноза и политиките за свиване на бюджетния дефицит. Също така от 4 декември се изплащат гарантираните депозити на КТБ, а плащанията по Оперативна програма „Околна среда” са възстановени", заяви той.

Министърът каза още, че кабинетът е запознат с позицията на Standard&Poor`s за това как рейтингът на държавата може да бъде подобрен. Той изразява надежда, че в най-скоро време агенцията ще има основание да преразгледа своето мнение.

  • Делото "КТБ" започва на 13 декември в спецсъда
  • Няколко хиляди страници по-късно, ще има ли възмездие за КТБ?
  • Иво Прокопиев: КТБ струва две години работа на цялата държава
  • Корнелия Нинова: „Моделът КТБ” е огледалото на прехода
  • Съдия Виржиния Петрова ще гледа делото за КТБ
  • Адвокатът на Цветан Василев: Не очакваме справедлив процес
  • Прокурорът по делото „КТБ”: Пеевски не е сред обвиняемите, както и Путин и Обама не са
  • Прокуратурата подробно разказа как Цветан Василев се възползвал от парите на КТБ
  • Делото „КТБ” влезе в спецсъда
  • Днес трябва да излезе многотомникът „Обвинителен акт за КТБ”

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст