Рискове пред пазара на храни

БГ Бизнес

Заради закриването на Държавната комисия по стоковите борси и тържища

Предлаганото закриване на Държавната комисия по стоковите борси и тържища може да доведе не до по-висока ефективност, а до риск за качеството и безопасността на стоките и ръст на сивия сектор. За това предупредиха експерти.

Целта на промяната е по-ефективен контрол с по-малко хора, но експерти смятат, че закриването на комисията ще изложи целия пазар на риск. Министерството на икономиката упорито отказва коментар по темата, като ведомството не изпрати свой представител и на кръглата маса, на която специалисти обсъждаха казуса.
Държавната комисия контролира борсите и тържищата действа в цялата страна, като следи цените, прави проверки и налага санкции.

Ако законодателните промени влязат в сила, с функциите на комисията ще се натовари изцяло Министерството на икономиката.

При извършваните проверки до момента, най-голям брой нарушения са установени при лицензионните режими. Издаването на касови бележки и фактури също се заобикаля често от търговците. Нарушвани са и изсикванията за произход, качество и безопасност на продаваните стоки по тържищата.

Според част от бизнеса, обаче, комисията създава условия за злоупотреби заради дублиране на функции с други институции. „За едни и същи нарушения комисията налагаше десетократно по-високи глоби. От кого ? От Агенция по храните и от НАП....Може да остане тази комисия, но да контролира тържищата, не и търговците”, коментира Стоян Стоянов от Асоциацията на българските търговци на храни.

Други експерти са на противоположното мнение. „Вие когато имате един часовник, когато той се развали отивате на часовникар, не отивате в институа по метрология. Действително много хора биха се занимали с този часовник, но това не е дублиране на функции”, посочи Александър Йоцев от Съюза на търговците на храни.

Агенцията по храните и Комисията за защита на потребителите не могат да бъдат натоварени с функциите на комисията, убеден е нейният председател Едуард Стойчев. Но проблеми с контрола и контрабандните стоки има.

„Една част минава през тържищата, но минава през нощта, когато ние, и да искаме, не можем да я контролираме, по простата причина, че ние нямаме възможност да плащаме на персонала си да работи през нощта и нямаме достатъчно количество инспектори”, посочва той.

Все още не е ясно кога промените ще влязат в сила.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст