Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Според него има възможност за емитиране на нов дълг, но не бива да става навик
Финансистът и бивш финансов министър Стоян Александров изрази позицията, че има възможност за емитиране на нов дълг, който да подкрепи бюджета на страната, стига този подход да не става навик.
Позицията му дойде в отговор на обявения от министър Петър Чобанов ремонт на бюджета. В студиото на „Лице в лице” експертът обърна внимание на прибързаността в искането за ревизиране, похвали екипа на финансовото ведомство и посочи рисковете пред евентуалната пенсионна реформа.
Ако неизпълнението на приходите е единствен мотив за ревизия та на бюджета, то не бива да се бърза, коментира финансистът. По думите му са нужни усилия за увеличаване събираемостта на вземанията, особено на фона на голямата сенчеста икономика. Александров обясни нуждата от ревизия на бюджета с поетите големи социални ангажименти на управляващите. „Факт е още, че бяха внесени и структурни промени – нови министерства, нови функции на ДАНС – нужно е определено преразпределение и това е може би най-силеният аргумент за преразглеждането му”, каза той.
Да не става навик
Бившият финансов министър заяви още, че дали допълнителните средства ще дойдат от облигационен или друг тип заем няма значение, важното е колко управляващите ще си позволят да увеличат дълга, за да изпълнят очакванията. „Мегдан има, у нас държавният дълг е от най-ниските, страшното е да не стане навик. Ако решиш под натиска на улицата да взимаш заеми става страшно и тогава финансовата стабилност, с която се гордеем може да се постави под съмнение”, категоричен беше той. Опасението обаче е, нов дълг ще остави на пауза чуждите инвеститори, които в това състояние на улицата и парламента вече се замислят.
Опасната реформа
Множеството реформи, които властта трябва да проведе бяха посочени от Александров като причина да не се разделят политиките на леви и десни. Според него това може да стане само когато всичко в една държава е наред, а когато има толкова много работа и положението трябва да се спасява, делението е несериозно. „Страх от реформите има, пенсионната например е болезнено нещо. Грешка на БСП е да стопират увеличението на възрастта, тя трябва да нараства. Проблемът е, че пенсионерите са повече от работещите. Няма и как да имплементираме чужд модел, защото демографския ни проблем няма аналог”, е мнението на експерта.
Той посочи още, че в момента алтернатива на управляващите няма и нищо няма да се реши ако падне кабинетът на Пламен Орешарски. Александров похвали екипа на финансовото ведомство и най-вече зам. министър-председателят по икономическото развитие Даниела Бобева, която той определи като смела, борбена „хрътка.”
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи