Самоуправляващите се автомобили са по-безопасни от управляваните от хора, освен в тези случаи (ВИДЕО)
Ето какво сочат нови проучвания
Промените минаха с гласовете на управляващите и въпреки съпротивата на регулатор и опозиция
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще бъде разделена на две - енергийна и водна, а съставът й ще се избира от Народното събрание. Тези промени в Закона за енергетиката бяха приети на първо четене от парламентарната комисия за наблюдение на дейността на ДКЕВР, предаде БГНЕС.
С гласовете на управляващото мнозинство бяха приети поправките, които са внесени още от служебното правителство на Георги Близнашки.
Те предполагат изборът на членове на ДКЕВР от Народното събрание, а не от Министерски съвет; заседанията на комисията да са изцяло открити и тя да бъде разделена на две - по въпросите на енергетиката и по въпросите на водоснабдяването и канализацията, като председателят остане един и същ.
Въпреки множеството критики от страна както на депутатите от различни парламентарни групи, така и от председателя на регулатора Светла Тодорова, промените бяха приети с 9 гласа "за", 0 "против" и 4 "въздържал се".
Консенсус между депутатите и членовете на ДКЕВР имаше единствено по отношение на заложената поправка, която предвижда изборът на състав на комисията да става от Народното събрание, а не от Министерски съвет. От БСП освен това предложиха изборът на председател да става с гласовете на две трети от депутатите.
Срещу откриването на всички заседания се обяви председателят на комисията Светла Тодорова, която бе категорична, че това ще затрудни изключително оперативната работа на ДКЕВР. Тя не подкрепи и разделянето на комисията в предложения от вносителите вид, тъй като председателят остава един и същ и така по никакъв начин няма да повиши ефективността.
От ДКЕВР поискаха и да бъде разгледан въпросът с финансирането на комисията, тъй като в момента има приходи от около 10-12 млн. лева годишно, но те отиват в държавния бюджет, а Министерство на финансите отпуска около 4 млн. лева, които не стигат за нормалното функциониране на комисията.
"За" по-голяма финансова независимост се обяви и депутатът от ГЕРБ Валентин Николов, който призова този въпрос да се реши между първо и второ четене на законопроекта.
Тази тема бе подкрепена от народния представител от БСП Таско Ерменков, който попита каква заплата взимат старшите експерти към комисията и как се очаква те да пишат актове за милиони със заплата от 500 лева.
Заплатата на старши експерт е около 650 лева, поясни Светла Тодорова, като подчерта, че в момента има множество незаети бройки, защото за работа кандидатстват не специалисти в сектора, а просто хора, търсещи работа.
Председателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов обяви, че е за създаването на две самостоятелни комисии, които да не бъдат с един и същ председател. Той подкрепи и тезата, че няма да бъде много добре от оперативна гледна точка всички заседания да бъдат открити.
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи
Колко струва резиденцията?