Реиндустриализацията си има нови флагмани

БГ Бизнес

Властта вече се хвали с "Монтажи" и ВМЗ-Сопот, макар да не е ясно дали положението там е за хвалба

След като опитите на държавата да купи, оздрави и препродаде „Ремотекс” и „Химко – Враца” удариха на камък, управляващите вече дават нови примери за успешната реиндустриализация – „Монтажи” ЕАД – София и ВМЗ – Сопот.

„Те бяха на прага на фалита, нямаха договори, не работеха и дължаха на работниците си заплати за месеци. (...) Благодарение на спешните мерки, които предприехме, тези дружества бяха преструктурирани, възстановиха нормалната си дейност, изплатиха дължимите възнаграждения на персонала си и на този етап редовно изплащат заплатите”, заяви зам.-министърът на икономиката Анна Янева на конференцията „Заплащането на труда в България”.

Тя подчерта, че усилията на ведомството й са насочени приоритетно към създаване на условия и предпоставки за възстановяване на българската индустрия.

За целта от МИЕТ са подготвили комплекс от мерки, сред които: подкрепа на иновациите и научно-изследователската и развойната дейност в промишлените предприятия, съществено подобряване на бизнес средата, стимулиране на предприемачеството, достъп до финансиране и подпомагане на участията в международни панаири.

Действително, „Монтажи” и ВМЗ в момента са в по-добро състояние, отколкото преди месеци, когато те имаха големи дългове в т.ч. и към собствените си работници.

„Монтажи”, една от големите строителни компании с история от преди 1989 г., се разплати със служителите си след като продаде общежитие в столицата. Вазовските машиностроителни заводи пък даже наеха нови работници заради голяма оръжейна поръчка от Африка.

Въпреки привидната стабилизация и на двете предприятия след финансовите инжекции, няма ясни знаци за това, че мениджмънтът им устойчиво е коригирал проблемите, заради които и „Монтажи”, и ВМЗ с години трупаха загуби.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст