Разходите за входа скочили с 5 лева на домакинство

БГ Бизнес

Новите кооперации по-често наемат охрана, монтират камери

Парите за общи разходи в жилищните кооперации се увеличават. До 5 лева повече плащат домакинствата за чистач и асансьор през тази година в сравнение с миналата.

Живеещите в двустаен апартамент в нова жилищна сграда в столичния квартал Илиянци плащат 12 лева за общи нужди - 6 лева за асансьор и почистване плюс още 6, които стоят настрана при нужда от ремонти. Недоволни почти няма.

„Засега мога да ви кажа, че събираемостта е доста добра. Имаме две семейства, с които имаме проблеми, но се борим и съответно според закона ще си съберем таксите по съдебен ред,” казва касиерът на блока Ваня Митева.

В 85% от жилищните кооперации у нас счетоводството продължава да се води от някой от живеещите. Законът за етажната собственост изисква това да бъде поверено в ръцете на специалист.

„В повечето случаи голяма част от хората не знаят какви са задълженията им като домоуправители, задълженията им като касиери и какво точно трябва да извършват,” казва Петър Конов от Асоциация на домоуправителите в България.

Поскъпването на горивата и тока вдига и разходите за входа. Така поддръжката на асансьора и почистването струват с 2-3 лева повече на домакинство. Редки са случаите, в които живеещите в един блок са съгласни да събират пари за непредвидени ситуации.

„Ако сметнем всяка услуга поотделно и наемем различна фирма това излиза много по-скъпо, отколкото ако ползваме една компания, която се грижи за всичко, на която можем да се обадим 24 часа,” казва Бисера Иванова от компания за поддръжка и управление на сгради.

Въпреки увеличените разходи се забелязва тенденция, предимно при новите жилищни кооперации, да се наема охрана и да се монтира видеонаблюдение във входовете. Това обаче вдига общите разходи поне с още 5 лева.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст