
Испания премахна „златните визи“
Схемата беше въведена през 2013 г. заради икономическата криза
Според доклад на Европейската комисия конкурентоспособността в промишлеността ни не особено висока и стагнираща
България е една от страните в Европейския съюз с не особено висока и стагнираща конкурентоспособност в областта на промишлеността. Това съобщи Европейската комисия в доклад за това колко са конкурентни държавите членки на ЕС в тази сфера.
Според Еврокомисията промишлеността на ЕС притежава редица конкурентни предимства, които трябва да се използват за стимулиране на икономическия растеж. ЕС и страните членки обаче спешно трябва да обърнат внимание на проблемни области - инвестиции, достъп до финансиране, публична администрация, достъп до чуждестранни пазари, иновации и цени на енергията.
Резултатите от докладите за конкурентоспособността трябва да послужат за основано на факти създаване на политики на равнище ЕС и на национално равнище. За тази цел Брюксел отправя препоръки към всяка една от членките, така че да подобрят условията за иконимически ръст.
Сред най-проблемните държави според Европейската комисия е България, която заедно със Словения, Хърватия, Малта и Кипър е в категорията страни членки с не особено висока и стагнираща или спадаща конкурентоспособност.
Редица препоръки за България
В доклада си за България Еврокомисията отбелязва, че производството в страната трябва да стане много по-ефективно и да премине към продукти, които имат много по-голяма добавена стойност. „Нивото на иновации във „веригата на стойността” е ниско, каквато е и подкрепата за иновативни дейности, включително регистрация на патенти”, коментират още експертите от Брюксел.
Според доклада заради незадоволителния административен капацитет напредъкът в подобряването на публичната администрация е бавен, а в някои области дори не съществува. Няма регистрирани резултати и въвеждането на електронно управление, което по думите на Брюксел би могло да съдейства за намаляване на високите нива на корупция.
Еврокомисията отбелязва, че икономиката на България е най-енергоемката в ЕС, като ефективността на енергетиката и ресурсите в страната е ниска. Според доклада българските власти се опитват да търсят алтернативи на руските енергийни доставки, но все още такива не са осигурени.
Брюксел отбелязва, че конкурентоспособността в транспорта и енергетиката ще бъде подпомогната от преструктуриране на държавните компании. „Това би могло да увеличи частните инвестиции, растежа и заетостта. Като допълнение енергийната ефективност може да се подобри значително”, заключва докладът на Еврокомисията.
Схемата беше въведена през 2013 г. заради икономическата криза
Европейската космическа агенция набира доброволци за изследване
Насладата от чиния паста е равна на това да слушате любимата си песен