Проблемът за минималната работна заплата не е фискален, а икономически

Финанси

Финансовият министър посочи, че през 2014 г. може да има индексация на показателя

Проблемът за минималната работна заплата не е фискален, а икономически – свързан с растежа, заетостта, потреблението и конкурентоспособността. Около тази теза се обединиха финансовият министър Петър Чобанов и премиера Пламен Орешарски при откриването на новата академична учебна година в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).

По думите на Чобанов минималното възнаграждение няма да бъде вдигнати тази година, но за следващата „е разумно тя да бъде увеличена.” Той допълни, че минималната работна заплата е въпрос на тристранен диалог и изрази надежда, че именно работодателите и синдикатите ще успеят да се споразумеят, но според него - техните нагласи не показват, че това може да се случи сега.

„Проблемът за минималната работна заплата не е фискален, а е от гледна точка на икономическото развитие и на това как ще се отрази тази мярка на заетостта и на потреблението в страната”, отбеляза Петър Чобанов.

Същата позиция зае и Пламен Орешарски. Той коментира, че въпросът за нея не е толкова финансов, колкото има и други фактори - конкурентоспособността в сложната икономическа обстановка. „Говорили сме със синдикалните партньори и работодателите са индексацията на минималната работна заплата. Разчитам те да намерят верния път и това, което се споразумеят, ще е решението”, обясни още министър-председателят.

Бюджетът -  на дневен ред през октомври

Орешарски и Чобанов коментираха и предстоящия бюджет 2014. Според премиера в края на септември и през целия октомври ще бъде истинското обсъждане на закона, като даде срок за законопроект в края на октомври. „До момента са водени неформално обсъждания на следващия бюджет на страната и със социалните партньори”, посочи министър-председателят.

Министърът на финансите подчерта, че предстоящия бюджет трябва да бъде разглеждан по един нов начин, а именно да се оптимизират съществуващите разходи, така че да се освободи възможност за допълнителни разходи, които обаче ще са по конкретни политики. „Аз лично изпратих писма до колегите министри за това, къде те виждат възможност за оптимизация на бюджета и какви нови политики могат да бъдат приложени с оглед на икономическия растеж на страната”, коментира Чобанов.

Той обеща, че образованието ще бъде приоритет на правителството, тъй като е ключов фактор за дългосрочно развитие на икономиката, но това не означава, че ще бъдат дадени голямо количество средства.

Министърът на финансите добави още, че по отношение на пенсионната реформа правителството се ориентира към връщане на швейцарското правило, но и там предстоят дискусии. „Без да тръгне икономиката не можем да имаме оптимистични очаквания за бюджета”, заяви още Петър Чобанов.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст