Приоритетите на Бюджет 2014 - икономически растеж и развитие на регионите

Финанси

Прогнозата предвижда растеж на икономиката от 1.8% и също толкова дефицит

Правителството обяви основните параметри на най-важния финансов закон на държавата. След като в последните дни беше хвърляна светлична върху различни аспекти от него, вече е ясно какво точно е заложено в закона. Очакванията са Бюджет 2014 г. са влезе в пленарна зала до края на октомври.

Министърът на финансите Петър Чобанов заяви, че приоритетът в Бюджет 2014 е рестартиране на икономиката. Образованието също е сред основните приоритети през следващата година. Допълнителни 100 млн. лв. ще бъдат насочени в тази сфера .

Предвижда се също така увеличаване на месечните добавки за деца с увреждания на 240 лева, а на обезщетенията за отглеждане на малко дете - на 340 лева. Месечните помощи за дете ще са 35 лева за първо, 50 за второ, 35 за всяко следващо.

В пенсионната политика се запазват възрастта и осигурителният стаж за пенсиониране. Пенсиите се увеличават с 3% от 1 юли, а таванът на пенсиите се вдига до 840 лева.

Прогнозата на Министерството на финансите предвижда реалният растеж на икономиката догодина да е 1.8%, а брутният вътрешен продукт да нарасне до 81.582 млрд. лв. Заложеният дефицит е също 1.8.

Спестените разходи от издръжката на министерства и ведомства ще отидат за нова инвестиционна програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите" с бюджет от 500 млн. лв. По нея ще могат да кандидатстват както министерства, така и общини", заяви финансист номер 1.

Министърът коментира, че се залага на развитие на икономиката. Данъчноосигурителните приходи нарастват с 1.4 млрд. лв. По думите му прогнозата е напрегната, но ще бъде изпълнена.

„Ще се опитаме да променим наложилия се през последните години модел за провеждане на фискална политика, която задържа растежа. Оптимизирането на разходите на министерства и ведомства, което сме направили, позволява да се насочи финансов ресурс към реализирането на Публична инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите в размер на 500 млн.лв.“, добави Чобанов.

Той отбеляза, че става дума за нов механизъм за финансиране на приоритетни области на конкурентен принцип. „Министерствата и общините ще могат да кандидатстват със свои проекти, които да допринесат за растеж, заетост, конкурентоспособност на икономиката и намаляване на регионалните диспропорции“, обясни той.

Въпреки, че дефицитът в черновата на проекта е по-висок, експерти коментират, че тонът на финансовата дисциплина се запазва. „Има леко преструктуриране в бюджета без да има значимо увеличаване на разходите. Разбира се пенсиите ще продължат сериозно да тежат, те ще са 1/4 от разходите”, обясни икономистът Лъчезар Богданов. Той допълни, че ключовото за семейния бюджет са по-високите инвестиции и заетост. Това е непряката роля на правителството , дали ще създаде условия за това, заяви той.

Стойността на очаквания растеж идва след позитивните външни сигнали за развитието както на европейската икономика , така и на основните търговски партньори. „Тези сигнали се потвърждават и от данните за износа през тази година“, каза министър Чобанов. Той добави, че се прогнозира растеж на износа от 7,2%, а на вноса от 7,1%. Средногодишната инфлация се очаква да бъде в размер на 1,8%.

Министърът на финансите отбеляза, че се предвиждат 37,9% от БВП приходи, което е увеличение с 501,2 млн.лв. в сравнение с 2013г. Разходите нарастват по- малко от приходите – с 380,1 млн.лв. спрямо 2013г. до 39,7% от БВП. „По този начин се вместваме както в европейските, така и в националните правила“, обясни министър Чобанов. Той добави, че се планира фискалната консолидация да продължи през 2015г. и 2016г.

Предприемат се мерки за преструктуриране на неефективни разходи и действия за оптимизиране на някои структури на базата на затихващи или отпаднали функции. „Предстои тази дискусия да продължи и да бъде представена по отделните ресори и министри“, отбеляза още Чобанов.

В подкрепа на икономическия растеж ще се предприемат мерки за подобряване на бизнес средата – намаляване на административната тежест, коректно връщане на ДДС в срок, по- добра защита на потребителите и по- ефективно ограничаване на монополите.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст