"Европрепоръки" - кой както ги разбира

БГ Бизнес

Нямало опасност от спиране на фондове

„Нито са спирани фондове за България, нито в момента има спрени. Обратното - правителството спаси стотици милиони евро в края на миналата година”, заяви в Брюксел вицепремиерът Зинаида Златанова. Коментарът и дойде, след като преди ден Европейският парламент отправи препоръка към Европейската комисия да преразгледа възможността фондовете на ЕС у нас да бъдат използвани по правилата.

Препоръката от вчера получи контрастни смисъл, тълкуване и интерпретиране в различните институции и политически партии. Наложи се и уточнение от Брюксел.

„Това е препоръка без законодателен характер, както и една от няколкостотинте в този доклад”, отбеляза вицепремиерът, цитирана от БТА. Тя добави, че докладът съдържа препоръки за всички държави от ЕС.

„За мен не е изненада, че това се случва точно в този предизборен момент. Няма да се изненадам, ако черновата на тази препоръка е писана в София”, коментира Златанова и продължи: „Спекулира се много, че докладът касае това правителство. Нека напомня, че периодът, който се визира там, е 2012 година”.

„Решението на български съд от вчера показа много ясно как се управляваше държавата в този период. Хората, които наложиха този стил на управление, ги призовавам да не използват европейските институции за вътрешнопартийни и предизборни цели”, заяви вицепремиерът.

На български терен подобно успокоение направи и социалистката Деница Караджова, която е председател на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове. Тя обясни, че вчера е бил гласуван традиционен доклад, който се приема всяка година - за освобождаване на ЕК от отговорност в случая за финансовата 2012 г.

„С политическа цел в доклада беше вкарана допълнителна точка, чрез която се внушава едва ли не, че в България проблемите с корупцията и правовата държава са толкова сериозни, че трябва да бъде преразгледано от ЕК дали сме в състояние да управляваме средства от ЕС”, коментира Караджова.

Финансовият министър Петър Чобанов също не прояви притеснение по въпроса: „Сега чисто календарно му е дошло времето да бъде отправена тази препоръка, не виждам в нея нищо извънредно и трябва да сме прецизни към периода, за който тя се отнася”.

От другата страна Бойко Борисов и Томислав Дончев от ГЕРБ предупредиха, че евентуално спиране на европейските фондове би довело до проблеми с републиканския бюджет и възможност за откриване на процедура за свръхдефицит. „Молбата ми към правителството е да се вслушва в препоръките и да вземе по-бързи мерки”, каза лидерът на партията. Той посочи, че е дал инструкция на евродепутатите от ГЕРБ да гласуват против препоръката.

В отговор на въпроса как ще коментира обвиненията, че ГЕРБ заедно с ЕНП са в основата на тази препоръка, Борисов каза, че те са част от паниката на Орешарски и кабинета. Лидерът на ГЕРБ добави, че много социалисти са гласували за това решение.

По-късно през деня стана ясно, че Европейската комисия не може да предприеме действия по спиране на плащанията за България на базата на мониторинговия механизъм. Това заяви комисарят, отговарящ за одита и борбата със злоупотребите Алгирдас Шемета, цитиран от БНР.

"Трябва да кажа просто, че механизмът за сътрудничество и проверка не е директно свързан с изразходването на европейските средства. Това означава, че ние не можем да предприемем действия като спиране на плащания на базата на констатациите в мониторинговия доклад", подчерта Шемета.
 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст