Нов връх на цената на газа в Европа
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Често разликата между наема и вноската по кредит е малка, изчисляват брокери
Кое е по-евтино - под наем или на лизинг? Брокери предупреждават, че цените на имотите тръгват нагоре, а лихвите са ниски и моментът е изгоден за покупка на дом. Така ли е наистина или става въпрос за ПР активност на агенциите за недвижими имоти?
Ако вземем за пример най-масовите двустайни апартаменти, за ново строителство това е спалня, с хол и кухня в едно, а за старoто строителство стаите са отделни.
В София подобен имот може да се купи за около 55 - 60 хиляди евро. А наемът на подобно жилище на месец е средно 280 до 350 евро.
За сравнение - вноската по изплащане на ипотечен кредит би била с 30-70 евро по-висока.
Семейството на Силвия Демирева живее в собствен дом. Финансирали покупката частично с кредит, доплатили с парите от продажбата на по-малък наследствен апартамент.
„Аз мисля, че в България психологията ни е такава, че всеки иска собствено жилище. Когато плащаш ипотека, жилището остава за теб, когато плащаш наем, парите просто са дадени”, посочва Силвия.
Брокери изчисляват, че често разликата между месечния наем и вноската по кредит е сравнително малка. Ипотечният заем обаче е дългосрочен ангажимент - за около 10-15 години напред.
„По-добрият вариант при всички случаи, ако прецени правилно своите възможности, е покупката на собствено жилище”, коментира брокерът Галя Котулева.
И все пак за хората между 23 и 28 години наемът често се оказва по-добрият и често предпочитан вариант, казват експерти.
„Животът под наем се предпочита от по-младите хора, които са в началото на кариерата си, нямат спестени средства, искат да са мобилни - могат да намерят работа в друг град или друга държава, те не искат да се застопорят на едно място”, посочи Тихомир Тошев - кредитен консултант.
За много семейства, както и за Силвия, основният мотив за собствен, по-голям дом са децата.
Ако решението е в полза на изплащането на заем вместо наем, експертите съветват да имаме заделени пари поне за 20% от стойността на имота, както и още до 10 на сто за всички такси и комисионни около сделката. А в най-добрия случай да имаме спестявания, с които да можем да покрием от 3 до 6 месечни вноски по ипотеката. Така ще сме сигурни, че ако внезапно останем без работа и доходи, няма да загубим и дома си.
Газохранилищата в ЕС към 19-и ноември са запълнени на 89,87%
Ето какво сочат нови проучвания
Svetatnazdraveto.bg ще предлага полезни съвети за превенция и грижа за здравето за всички възрастови групи