
Πpoдaвaт цех за консерви на пловдивска фирма за над 1,3 млн. лева
Причината за продажбата са неуредени задължения на стойност почти 260 000 лева
Реиндустриализацията на Стойнев не дойде, заплатите на работниците също са под въпрос
Първа инвестиционна банка плати на търг сумата от 8.893 милиона лева и стана собственик на основната част от активите на фалиралото дружество „Ремотекс“ в Раднево, съобщи БНР. Банката е кредитирала предприятието за ремонт на тежка минна техника с близо 16 милиона лева и сега ще може да си върне половината от тях.
Част от активите на „Ремотекс“ не са продадени, защото има задължения към Националната агенция по приходите, но дори и когато бъдат продадени и останалата част от активите, те пак ще отидат към най-големия кредитор, а не за изплащане на заплатите на работниците.
Лидерът на КНСБ в Раднево Бойка Боева каза пред националното радио, че „Ремотекс” дължи 19 работни заплати (между 6000 и 20 000 лева) на всеки от 680-те работници във фирмата.
Тя каза още, че миналата седмица за пореден път е подаден сигнал към Трудовата инспекция за това, че работниците не могат да си вземат трудовите книжки и документите, нужни за пенсиониране.
Паметник на реиндустриализацията
Фалиралите „Ремотекс” и „Химко” трябваше да бъдат пилотни в програмата за реиндустриализация на бившия икономически министър Драгомир Стойнев. Планът предвиждаше държавата да купи частните предприятия, да ги оздрави и да ги продаде на печалба.
В крайна сметка покупките се провалиха, а Стойнев предложи друг вариант – служителите на „Ремотекс” да бъдат преназначени в „Мини Марица-Изток”. Част от работниците, останали над година без пари, отидоха именно в звената за ремонтни дейности на трите рудника.
ПИБ през последните години е свързана с придобиването на два фалирали завода – софийският „Кремиковци” и ОЦК-Кърджали. И за двата периодично се появяват информации, че се готви частично съживяване на производството и даже изграждане на нови мощности, но малцина експерти и бивши работници вярват, че това ще се случи.
Причината за продажбата са неуредени задължения на стойност почти 260 000 лева
Датата за влизане в сила на приетите днес санкции ще бъде определена допълнително
Икономиката на Япония се сви за първи път от една година