
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Може ли да си го позволи българският IT бизнес? Отговор от Филип Вълев, специалист по патентите в SAP Labs
Какво е значението на патентите в сектора на информационните технологии и дали защитата на добрите идеи е възможна и постижима за българските фирми? На какво ниво е патентното право у нас, догонваме ли американците и европейците? Може ли една радикална иновация, прекалено налудничава за всички днес, да се окаже в основата на успешен продукт в бъдеще? С тези въпроси се обърнахме към Филип Вълев от SAP Labs.
Филип Вълев е един от участниците в организираните от фонда LAUNCHub PowerTalk дискусии. Неговият опит с патентите в ITсектора може да е безценен за екипите на 9 стартиращи компании в полето на информационните и комуникационни технологии от България и региона, одобрени за първоначално финансиране в размер до 30 хил. евро. Успешните проекти ще получат общо до 200 хил. евро и ценни съвети по пътя към реализацията на бизнес идеите си.
Какво е най-общо значението на патентите за IT сектора?
В голяма степен е същото като за всеки друг отрасъл на науката и бизнеса. Ролята на патентите е да защитават идеите, които са ценни, които евентуално могат да донесат приходи на една компания, да съдействат за нейното развитие, позициите й на пазара, нейното преимущество пред конкурентите.
На какво ниво е в момента патентното право у нас по отношение на високите технологии, в сравнение например със САЩ?
Трудно е да се сравнява нашата система с американската. Като цяло, българският законодател се опитва да съобразява и да синхронизира нашата система с европейската. В голяма степен нашите закони съответстват или се припокриват със законите, създадени от европейските патентни ведомства, които по отношение на софтуера са малко по-рестриктивни, в сравнение със законите в САЩ.
Трябва да отчетем и разликите между континенталната и американската, англосаксонската, правна система, която, бидейки прецедентна, е много по-динамична и много по-бързо се адаптира към развитието на науката и бизнеса, много по-лесно е да се актуализира правото.
В това отношение ние сме може би дори след европейската система, защото се опитваме да актуализираме нашето право с европейското. От тази гледна точка патентоването на високотехнологични продукти или идеи в България от една страна е затруднено, от друга – чисто пазарната ситуация е такава, че не е обосновано.
В състояние ли е стартираща компания, със своите ограничени възможности, да осигури защита за своя идея или продукт, С други думи скъпо ли е?
Като цяло, инвестицията в патент не е евтина. Като официални такси става въпрос за няколко хиляди долара. Може би сумата не изглежда голяма, но заедно с нея вървят и хонорари – плаща се на адвокатска фирма, която да води процедурата пред американското или европейското патентно ведомство. Хонорарите са в пъти по-високи от официалните такси, които събират патентните ведомства.
Наистина патентът може да осигури сериозно предимство за една фирма, особено за нова. Неслучайно, за голяма част от фондовете за венчър капитал и тези, които инвестират в стартиращи компании, едно от нещата, които могат да наклонят везните е наличието на патенти.
Съветът ми е много внимателно да се преценява дали една идея може да донесе възвращаемост за компанията и тогава да се пристъпва към инвестиция, а също да се подбират качествени партньори, с които да се търси осъществяването на цялата процедура по патентоване.
Това ли ще посъветвате младите предприемачи, финансирани от Launchub?
Да. На първо място моят съвет е да направят анализ на работата си – къде виждат предимството на своята фирма и дали в основата му не стои някаква иновативна идея, която, ако бъде открадната или бъде използвана от друга фирма с повече възможности няма да ги извади от пазара на практика и ако е така сериозно да се замислят за патентоването на тази идея. Първо на американския пазар, защото всъщност основните конкуренти, основните играчи в софтуерния бранш са там. След това на европейския пазар – там, където смятат да имат присъствие, и на българския пазар, ако той е основен за тях. Зависи фирмата накъде се е прицелила. Макар и по-трудно, патенти на софтуер могат да се вземат и в България.
Оказва се, че добрата идея отпреди 10 години може да се окаже много печеливша след 10 години. С патент за функционалност малки фирми имат възможността да получат възвращаемост, дори и чрез съдебни дела. Технологиите се развиват. Неща, които са били встрани от мейнстрийм идеите, изведнъж се оказват във фокуса на големи продукти, такива с много клиенти и оттам могат да се извадят печалби, доста добра възвращаемост, макар и след 10 години.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините