САЩ наложи санкции на Газпромбанк, за да ограничи износа на руски газ
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
В София цената пада със 7,2%,
Парното в големите градове на страната може да поевтинее с до 7 процента тази зима.Това предвижда оповестеният проект за нови цени на Комисията за енергийно и водно регулиране. В регулатора започнаха обсъжданията за новите цени през настоящия отоплителен сезон.
Разчетите на енергийната комисия, която определя цените на тока и парното за бита, предвиждат топлото да поевтинее в общо 7 града, средно с 4 на сто. Според доклада на комисията най-голямо ще е намалението на цената на парното за абонатите на "Топлофикация" - София - 7,2%.
Топлинната енергия ще поевтинее от 1 октомври също в Плевен с 3.4%, в Бургас с 1.5%, във Варна с 1,7%, във Враца - 4.3%, както и за абонатите във Велико Търново 3,5% и Разград 4,3%. Минимално увеличение ще има само в Пловдив - 0,2%.
Поевтиняването е резултат от по-ниската цена на природния газ. Предвижда се синьото гориво да поевтинее с 14,26 на сто от 1 октомври. По правилo подобно намаление трябва да смъкне цената на парното и топлата вода с близо 10%.
С мотива, че не е ясно какво ще е движението на цената на петрола занапред, регулаторът е изчислил новите цени на парното на базата на по-малко поевтиняване на газа от 9,5%.
Проектът предвижда още цената, на която НЕК изкупува електроенергията, произвеждана от топлофикационните дружества, да падне средно със 7 на сто. Окончателното решение на регулатора ще стане факт на 30 септември.
Предстои да видим дали това намаление ще се отрази и в крайните цени на тока. След недоволството на бизнеса от първите фактури за ток, които според работодателите са скочили с до 20%, КЕВР си остави вратичка за промяна на цената на електроенергията в края на октомври.
Пред bTV изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев също прогнозира като единствени резерви за по-евтин индустриален ток именно поевтиняването на газа, а оттам и на тока, който топлофикациите произвеждат.
Европейските държави използват банката, за да плащат газа, който все още купуват от Русия
Производството на мляко достигна 160,8 милиона тона през 2023 г.
52 % от лондончани не смятат, че коронацията трябва да се плаща от данъкоплатците