Парламентът одобри заема от 3 млрд. лева

БГ Бизнес

Чобанов призова да не клатим лодката с истерични приказки

Парламентът ратифицира на първо и второ четене договорите с международни финансови субекти за емитирането на облигации на стойност до 1 493 000 000 евро (или до равностойността в щатски долари), на един или повече траншове.

Средствата, получени при пласирането на ценните книжа, са предназначени за осигуряване на необходимия финансов ресурс за посрещане на предстоящия падеж в началото на 2015 г. на глобалните облигации на България, за погасяване на дълг от предходни години, падежиращ през 2014 г., както и за покриване на планирания бюджетен дефицит, предаде БТА.

Менда Стоянова от ГЕРБ пожела успех на емисията и да бъде с висока доходност. „Смятам, че ще има успех, защото ситуацията на международните пазари в момента е добра. Притеснението ми обаче се корени в това защо се трупат дефицити, за да се налага да се теглят дългове, за да се покриват”, каза тя.

По думите й ГЕРБ е поела управлението със страхотен дефицит и го е намалила към 2012 г. В последната година нивата на дефицитите вече се връщат обратно, смята тя. Стоянова посочи, че дебатът е за това трябва ли да се правят повече разходи, отколкото чергата ни позволява. „Докога ще се разпростираме на килим, като имаме черга”, попита тя.

„Чергата 2009 г. беше доста по-широчка, за съжаление с редица действия, с които задушихте бизнеса я стеснихте”, отговори финансовият министър Петър Чобанов.

Според Стоянова дефицитът в бюджета за 2014 г. е разчетен при 2 млрд. лв. повече приходи от данъци, такива обаче няма да дойдат. Данните за април сочат, че ще има тотален срив от очакваните от управляващите приходи, смята Стоянова. Тя попита каква ще е тенденцията за май.

Министърът на финансите Петър Чобанов призова да не се опитваме с истерични приказки да клатим лодката. Според него е било лесно през 2009 г. с 8 млрд.лв. фискален резерв и под 10 млрд. лв. дълг, но към февруари 2013 г. фискалният резерв е бил по-малко от 4 млрд.лв., а дългът към май 2013 г. е бил 13,5 млрд.лв. „Ако за месеците февруари - май 2013 г. взетият дълг е 1, 450 млрд. лв, по време на нашето управление от юни до декември дългът нараства само с 550 млн. лв.”, каза Чобанов.

Той допълни, че от началото на годината до май дългът нараства само с 800 млн.лв, при това с две дългосрочни емисии, които до края на годината ще бъдат погасени. Министърът посочи, че ситуацията с бюджета е нормална, а рисковете са управляеми.

Преди дни водещи икономисти коментираха пред "Дойче веле", че въпреки новия дълг, "гръцки сценарий" у нас е по-скоро невъзможен, но има редица други рискове, свързани с енергетиката, задлъжнели държавни предприятия като БДЖ и, като цяло, доминиране на политиката над икономиката.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст