От есента ще пием по-скъпо вино

БГ Бизнес

Прогнозите са за повишение на цената с 15-20 на сто

Заради продължителната суша, реколтата от грозде тази година ще е по-слаба. Това ще оскъпи винените сортове и производството на вини.

По морето не е валяло от края на май. Сушата и големите горещини се отразяват неблагоприятно дори на добре поддържаните и млади насаждения.

Миналата година от 94 000 декара в района на Бургас са произведени малко над 41 000 тона грозде. Въпреки че все още е рано за по-точни прогнози, очакванията за тази година са реколтата да е поне с една трета по-малко. Ако и август остане сух, разбира се.

Серафим Серафимов отговаря за общо 640 декара собствени лозя на една от винарските изби в Поморие. Тревожи се, че ако сушата продължи, това ще се отрази на качеството на гроздето.

„Получава се едно спаружване на зърното, от там неблагоприятни процеси започват да протичат и съответно това се отразява върху качеството", обясни агрономът.

За да компенсира липсата на пълноценно напояване, се налага допълнително да обработва почвата и лозята. Това обаче ще оскъпи продукцията. В същото време, от по-сухото грозде няма да се получи толкова хубаво вино.

„Ако продължи до края на месеца това засушаване, този баланс между киселините и захарта ще бъде нарушен, от там ще се понижи и качеството на самото вино, няма да се произведе добро вино", каза Даниела Стаматова, която е технолог във винарска изба.

Серафим Серафимов очаква не повече от 600-700 тона грозде на декар. Миналата година реколтата е била около тон. Съседът по лозе е в още по-тежко положение - отказал се е да го обработва допълнително и ще изкара не повече от стотина килограма от декар. По-малко грозде означава и по-малко вино.

„Пазарът в тези случаи показва, че когато гроздето е в недостиг, цените трябва да растат нагоре. Очаква се поскъпване на виненото грозде, което впоследствие ще доведе и до поскъпване на цената на литър вино", прогнозира шефът на дирекция „Лоза и вино" - Бургас Лоза Стоянова.

Прогнозите са за повишение средно с 15-20 на сто. При десертното грозде също ще има поражения. Спасението за стопаните е в капковото напояване. Инвестицията в него обаче също оскъпява продукцията.

В района на Странджа съществува поверие - до Преображение господне, което е утре, да не се вкусва грозде, тъй като още не е кръстено в църква.

Ритуалът се прави на самия празник, известен още като Свети Сотир или Сотировден. Преображение се приема за граничен ден между лятото и есента. С ритуала местните хора ще се помолят за дъжд и за по-добра реколта.


 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст