БНБ пуска възпоменателна монета, посветена на българската гайда
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Опозицията се обедини в искането за повече яснота около съмнителните поправки в енергийния закон
Правителството на Пламен Орешарски в голяма степен е наваксало изоставането, заварено в средата на миналата година. Това заяви премиерът на брифинг в Ловеч.
Кабинетът предвижда изграждането на сухопътната част на „Южен поток” да започне още тази година, а министрите не са притеснени от готвения от опозицията вот на недоверие в сектора енергетика.
Това стана ясно на изнесеното заседание на правителството в северния град.
"По този план тази година трябва да започне строителството. Това е съгласувано и с нашите европейски партньори и с всички държави, през които ще мине този газопровод, тъй като този газопровод е на Европа, той не е на България", заяви енергийният министър Драгомир Стойнев.
По думите му ако сегашната опозиция си беше свършила работата през времето, в което е била на власт, "Южен поток" може би е щял вече да бъде построен.
„Всичко, което зависи от нас, сме го направили и продължаваме преговори за постигане на добри, а не каквито и да е условия за българската страна, във всички случаи не такива, каквито заварихме, когато поехме мандатa“, подчерта Орешарски.
Драгомир Стойнев не пропусна възможността да коментира и готвения от ГЕРБ вот на недоверие по темата "Енергетика": „С интерес очаквам да се запозная с евентуалните мотиви на опозицията касаещи евентуалния вот на недоверие към правителството в сектор енергетика. Все пак да не забравяме, че именно сектор "Енергетика" бе секторът, който свали правителството на Бойко Борисов."
Поправката "Южен поток" обедини опозицията
Междувременно, от Реформаторския блок продължават да настояват за разследване на промените в Закона за енергетиката. След съдебно разпореждане, от Министерството на икономиката и енергетиката представиха на дясното обединение списък с документите, свързани с проекта за газопровод „Южен поток”.
Сред тях е и становище по предложение за промени в Закона за енергетика, изготвено от „Южен Поток Транспорт”. Според РБ, именно под натиск от компанията (в която руската държавна „Газпром” има 50% участие), правилата у нас са били променени по начин, по който част от трасето на газопровода е извадена от европейските норми.
Управляващите твърдят, че ремонтът на енергийния закон е бил наложителен, тъй като страната ни до този момент не е изграждала системи, свързани с морски тръбопроводи.
Реформаторите информираха за случая представителството на Европейската комисия у нас, прокуратурата и ДАНС. Родното ФБР вече проверява документите на енергийното министерство.
ГЕРБ също се включиха в говоренето по темата. Бившите управляващи обявиха, че ще поискат писмата на комисаря по енергетиката Йотингер към българското правителство, защото сред тях има и такива, които предупреждават за започване на наказателна процедура. Това обяви на пресконференция бившият енергиен министър Делян Добрев.
Той обясни, че от ГЕРБ ще поискат и други писма, за да видят дали текстовете предлагани от „Южен Поток Транспорт”, съвпадат с предложенията на народно представители от БСП за промени в Закона за енергетиката.
"С РБ си съдействаме по темата "Южен поток". Те не са в парламента и затова ние от ГЕРБ, като народни представители, ще поискаме писмата (на Йотингер – б.р.), за да им ги предоставим. Не виждам нищо лошо да правим срещи с РБ и по темата за вота на недоверия", обясни Делян Добрев.
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари
Колко харчат пушачите на година за цигари
За китайските бизнесмени е много необичайно да отправят публични нападки към правителството