1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$60,080.8

Орешарски: Пренареждането на бюджета неизбежно

БГ Бизнес

Разпределението на държавните пари можело да не се актуализира, ако не се изплатят задълженията към бизнеса

За последните години има силно влошаване на финансовата ситуация в страната – то е от порядъка на 8 млрд. лева. Фискалните резерви намаляха с около 4 млрд. лева, като в края на февруари дори спаднаха до ниво 3,9 млрд. лева. За същия период правителственият дълг се увеличи от 10 млрд. в средата на 2009 г. на 14 млрд. в края на февруари тази година.

Така започна обобщението си за състоянието на хазната премиерът Пламен Орешарски. Пред депутатите той аргументира актуализацията на бюджета, вмъквайки, че тя може и да не се наложи, но ако държавата не се изплати задълженията си към бизнеса.

„Поетите финансови ангажименти за следващите няколко години са общо 1,6 милиарда лева. В тази сума не е включена задлъжнялостта на болниците. Ако сумираме, 3 милиарда лева задължения, които правителството ще трябва да покрива през настоящата и следващите години. През февруари правителството на ГЕРБ емитира външен заем в размер на 800 милиона лева. Падежът на тези облигации е през август, което означава, че ще трябва да бъдат изплатени нови 800 милиона лева”, каза от трибуната в НС министр-председателят.

По думите му не по-различно е състоянието на държавните фирми - наблюдавало се рязко увеличаване на задлъжнялостта. „Преобладават фирми от енергетиката. Задълженията показват трудното бъдеще за държавните фирми и потребителите на техните услуги”, каза Орешарски.

Според него бюджетът за предстоящата година е бил планиран оптимистично на база нереалистични очаквания. „Този сценарий не се реализира. Събираемостта на приходите от началото на годината продължава формираните негативни тенденции от последните години. За първите 5 месеца приходите от ДДС са само 38 на сто от планираните, а от акцизи – 33 на сто”, посочи още Пламен Орешарски.

Той увери, че пакетът от социални мерки няма никакво отношение към плановете за актуализация на бюджета. Средствата за тях щели да бъдат обезпечени чрез вътрешно разместване на разходите. Разплащането на задълженията към бизнеса обаче щяло да ангажира допълнителни ресурси от порядъка на 150 милиона лева, които няма как да бъдат набавени без актуализация.

Новият дълг - колкото да покрие недостига

Финансовият министър Петър Чобанов, който също участва в дебата на бюджетна тема, обясни, че новият дълг ще е колкото да покрие недостигът от приходите "и освен това да имаме някакъв ликвиден буфер за началото на следващата година, за да не се повтарят пожарните емисии от началото на тази година".

"Числото, към което се ориентираме засега, е да се поберем в рамките на лимита за дълг, който е в държавния бюджет, т.е. до 1 млрд. лева”, посочи Чобанов и добави, че парите за хората с увреждания стигат само до октомври.

Отношение по въпроса с държавните пари взе и лидерът на БСП Сергей Станишев. Той определи информацията за състоянието на бюджета като тревожна. „Няма как данните, които изнесе министър-председателят, да не шокират народните представители и голяма част от българското общество. При тази картина трябва да се търси актуализация на бюджета. Очакват се с 1 млрд. лв. по-малко приходи от планираните. До полугодието се е харчело безразборно, няма никакъв оперативен резерв. Резервът е опоскан”, каза Станишев.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии