Биткойнът достига рекордни стойности и се насочва към 100 хил. долара
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Проблемните текстове са възприети и от други доставчици
Националният омбудсман изпрати препоръки до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) заради неравноправни клаузи в общите условия на доставчици на електрическа енергия, предаде БТА, като се позова на информация от кабинета на обществения защитник.
Той напомня за решението на Върховния касационен съд от 7 август т.г., с което е потвърдено, че клаузи в Общите условия на "ЕВН България Електроснабдяване" ЕАД са неравноправни по смисъла на Закона за защита на потребителите.
Текстовете са за едномесечния срок за подаване на възражения срещу издадените фактури; размера на обезпечението при просрочие на дължими суми; отговорността на дружеството за вреди от неизпълнение на задълженията му; срока за реализиране на имуществена отговорност; определянето на подсъдност преди възникване на спор; предпоставките и начините за преустановяване на захранването; таксата за прекъсване и възобновяване на захранването.
Омбудсманът подчертава, че съдебното решение се отнася само до Общите условия на "ЕВН България Електроснабдяване", но посочените неравноправни клаузи са част от общите условия и на останалите дружества, предоставящи тази услуга, а също така се прилагат и от други доставчици на обществени услуги.
"За пореден път искам да обърна внимание и върху задължителната съдебна практика относно корекцията на електрическа енергия за минал период, за което омбудсманът е сигнализирал многократно КЕВР", пише още Константин Пенчев.
В редица свои решения ВКС приема, че едностранната корекция на сумите за електрическа енергия за минал период е неравноправна, противоречи на принципа на равнопоставеност на страните, принципа на защита интересите на потребителите при търговия с електрическа енергия и на разпоредби от Закона за задълженията и договорите.
"Гражданите са принудени да търсят правата си по съдебен ред, където задължителната практика на съдилищата не допуска противоречиво решаване на тези спорове. Дружествата губят тези дела, но колко от потребителите имат възможност да се възползват от съдебна защита, която изисква време, средства и т.н.?", пита Пенчев.
Той напомня, че проблемът е поставян и в докладите на омбудсмана до Народното събрание, но до този момент от компетентните институции не са предприети никакви действия. По този начин те позволяват на енергийните предприятия да нарушават правата на потребителите, а това е недопустимо.
Омбудсманът отбелязва и друг проблем - корекцията на задължения за електрическа енергия вследствие на виновно поведение от страна на енергийните предприятия като грешно отчитане, размяна на електромери.
"Смятам, че в тези случаи дружествата следва да поемат отговорност за виновното си поведение", пише Константин Пенчев.
През тази година стойността на криптовалутата е нараснала двойно
Тези градове са отлични в насърчаването на положителен баланс между работа и личен живот
На гърба на монетата е изобразено стилизирано изображение на двама гайдари