
Πpoдaвaт цех за консерви на пловдивска фирма за над 1,3 млн. лева
Причината за продажбата са неуредени задължения на стойност почти 260 000 лева
От Асоциацията на топлофикационните заявиха, че няма държава в ЕС, която да опрощава сумата
Омбудсманът Константин Пенчев призова депутатите спешно да решат казуса с такса „сградна инсталация”, която се плаща от абонатите на топлофикациите, без значение дали ползват парно. Той направи коментара по повод противоречието в два закона, заради което заваляха стотици искания за отказ от таксата.
Преди седмица от сдружението за правна помощ на потребителите обявиха, че благодарение на влезли в сила промени в потребителския закон, хората, които са се отказали от парното, могат да се откажат и от такса сградна инсталация, която сега са длъжни да плащат.
Заявка за отказ вече са направили около 900 души. 600 от тях са в София. Икономическото министерство обаче съобщи, че подобно тълкуване на промените е „подвеждащо” - те не можело да се прилагат в този случаи.
От асоциацията на топлофикациите пък припомниха, че противоречи на написаното в друг закон – този за енергетиката. А омбудсманът предложи депутатите да решат спора, при това спешно.
В един столичен блок по-голямата част от семействата ползват парното, останалите - са се отказали. Всички обаче плащат такса „сградна инсталация”.
„Специално за нашата кооперация това са едни суми от 600 лева на месец, които се калкулирани като сградна инсталация и резонният въпрос е - ако 1/3 се откажат да ползват услугите, какво става с тази сума”, пита Симеон Атанасов.
Ако се стигне до там, тази сума ще се поеме от останалите, които ползват парно, което означава, че сметките им ще набъбнат, обясняват в становище Асоциацията на топлофикационните дружества.
„Много хора ще кажат „Добре, де, аз плащам повече за сметка на съседа - откъде накъде”, и може би ще се откажат, нищо чудно”, коментира Симеон.
„Ако това се осъществи може да последва ефектът на доминото и топлофикационните дружества да фалират”, коментира и Богомил Николов от „Активни потребители”.
От Асоциацията на топлофикационните дружества припомнят решение на Конституционния съд от 2010 г., което признава за законна таксата сградна инсталация в случаите, в които не се ползва парно.
„За мен единствения рационален изход от това двусмислие е парламентът да каже кога се прилага”, коментира Константин Пенчев. Според омбудсмана депутатите спешно трябва да приемат допълнителна разпоредба към закона за защита на потребителите, с която да се реши казусът.
От Асоциацията на топлофикационните дружества също настояват да се направят необходимите поправки в закона или тълкуването му, като уточняват, че няма държава в ЕС, която да опрощава такса сградна инсталация на неизползващ отопление абонат.
Причината за продажбата са неуредени задължения на стойност почти 260 000 лева
Датата за влизане в сила на приетите днес санкции ще бъде определена допълнително
Икономиката на Япония се сви за първи път от една година